Vitajte v mojom antikvariáte!

Chcete mať prehľad o najnovších prírastkoch? Zadajte svoju e-mailovú adresu do kolónky "Prírastky kníh na e-mail" v ľavom stĺpci a na váš e-mail príde maximálne jedna správa denne.

Alebo sa staňte členom stránky na Facebooku.
https://www.facebook.com/groups/ripakovantikvariat/
Vyberte si to, čo je Vašej duši najbližšie.

Ak sa Vám niečo zapáči, napíšte mi na
riporipo@gmail.com
Postup bude nasledujúci :

a.) uveďte tituly, o ktoré máte záujem
b.) uveďte Vašu adresu, prípadne telefón
c.) skontrolujem dostupnosť kníh a následne vám pošlem pokyny na platbu vopred. Na dobierku, po zlých skúsenostiach, neposielam.
d.) Dáte mi avízo o zrealizovaní platby.
e.) Po obdržaní platby na môj účet vám knihy do troch dní posielam

Jednoduché, však? )

ANTIKVÁRIUM (magyarul)

Ha Magyarországról van, és bármelyik könyv érdekelné, kérjük írjon a riporipo@gmail.com címre. A könyvek küldhetök postán. Ha átutazóban van Kassán, a megrendelt könyveket személyesen is átveheti.

piatok 21. júla 2017

ZUSKINOVÁ, IVETA - SLOVENSKÉ MÚZEÁ V PRÍRODE

ZUSKINOVÁ, IVETA
SOPOLIGA, MIROSLAV

SLOVENSKÉ MÚZEÁ V PRÍRODE

Únia múzeí v prírode na Slovensku, Pribylina, 2000
ilustrácie Jiří Langer
fotografie Jiří Langer
ISBN 80-968551-0-7

kultúra, folklór
80 s., far. fot., slovenčina
hmotnosť: 220 g

krúžková väzba
stav: veľmi dobrý, spolu so skladačkou Kalendárium 2001

2,00 €

*zimpa* in **S3P**






Od prvej informácie o štokholmskom Skanzene, ktorú sprostredkoval redaktor Časopisu Muzeálnej slovenskej spoločnosti Andrej Sokolík v roku 1902, a najmä od diskusií v časopise Prúdy v roku 1926 sa v povedomí kultúrnych pracovníkov na Orave rodila myšlienka využiť na múzejné účely časť dedinského prostredia vrátane stavieb. Najmä v rokoch 1924-1927 sa z iniciatívy profesora dolnokubínskeho gymnázia dr. Pavla Floreka zintenzívnila múzejná činnosť. V roku 1960 nastúpil do Oravského múzea PhDr. Juraj Langer, CSc. Vďaka zámeru múzea vybudovať expozíciu múzea v prírode sa začal venovať dokumentácii ľudovej architektúry. V roku 1963 vypracoval investičný zámer na oravské múzeum ľudovej architektúry v Oravskom Podzámku. V tom čase už bola sformovaná koncepcia záchrany ľudovej architektúry na strednom Slovensku, v ktorej dominovali regionálne múzeá v prírode. Jej autor Ing. arch. Stanislav Dúbravec, CSc., riaditeľ Krajského strediska pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody v Banskej Bystrici, využil dokumentačnú prípravu a Orava sa stala prvým regiónom, v ktorom sa malo budovať regionálne múzeum v prírode. PhDr. Juraj Langer, CSc., vytvoril etnografickú a Ing. arch. Mária Slováková architektonickú štúdiu budúceho múzea. Výstavba múzea v prírode bola schválená 7. decembra 1966 a 24. septembra 1967 bol položený základný kameň na poľane Brestová pri Zuberci, ktorú nakoniec vybrali z množstva navrhovaných lokalít.

Vytváranie múzea oravskej dediny bolo naozaj experimentálne. Spočiatku sa vychádzalo len z potreby zachrániť jednotlivé stavby, ale pretože sa na Brestovej zakomponovali do urbanistického modelu dediny, ich múzejná funkcia nútila autorov postupne dotvárať ulice, dvory a všetky detaily. Počas prvej etapy výstavby sa aj teoreticky dospelo ku koncepcii rekonštrukcie historického sídelného prostredia, vrátane sociálnych a prírodných komponentov, ktorá sa dnes všeobecne uplatňuje v európskych múzeách v prírode. Stavby síce dominujú, ale sú tiež len jedným z komponentov modelovaného sociálneho prostredia. Hľadisko rekonštrukcie prostredia zatlačilo do úzadia niektoré pseudovedecké otázky, ktoré sa uplatňovali pri budovaní iných múzeí v prírode (napríklad hranice tradičných prejavov ľudovej a neľudovej kultúry, ľudového a slohového umenia, etnicita meštianskych domov a podobne). Preto možno v Múzeu oravskej dediny nájsť stavby, ktoré dlho unikali pozornosti etnografov i historikov umenia, napríklad zemianske kúrie, plátennícke a šoltýsske (richtárske) domy.

V Múzeu oravskej dediny je niekoľko expozičných celkov, ktoré reprezentujú sídelné, sociálne a kultúrne tradície regiónu.

Dolnooravský rínok reprezentuje najstaršie osídlenú časť regiónu slovanskými obyvateľmi. Dominantným objektom