
AELITA
(Aelita)
Mladé letá, Bratislava, 1958
edícia Knižky do vrecka
preklad Anna Devečková
ilustrácie František Škoda
1. vydanie, 20.300 výtlačkov
beletria, román, scifi, literatúra ruská,
192 s., slovenčina
hmotnosť 180 g
tvrdá väzba, malý formát
stav: dobrý, pečiatky v knihe
1,90 € DAROVANÉ
*trsos* in *kat-BELX*
NA DRUHEJ STRANE ZUBATÝCH HÔR
Vzducholoď letela nevysoko nad Marsom severozápadným smerom. Los a plešivý Marťan zostali na palube. Gusev zišiel dnu k vojakom.
V svetlom prístrešku slamenej farby si sadol do pleteného kresla a nejaký čas hľadel na ostronosých drobných vojačikov, čo žmurkali ryšavými očami ako vtáci. Potom vybral plechové pamiatkové puzdro na cigarety, udrel po vrchnáčiku „zafajčme si súdruhovia”, a ponúkol ich cigaretami.
Marťania naľakane potriasli hlavami. Jeden si predsa len vzal cigaretu, obzrel si ju, privoňal a schoval do do vrecka bielych nohavíc. Keď si Gusev zapálil, vojaci s ohromným strachom cúvli od neho a šeptom hovorili:
— Šócho táo távra, šócho-om.
Ich červenkasté, ostručké tváre s úžasom pozorovali, ako „šocho” hltá dym. Ale pomaly si zvykli na dym, upokojili sa a znova si prisadli ku Gusevovi.
Gusev si nerobil ťažkú hlavu z neznalosti marťanského jazyka a začal novým priateľom rozprávať o Rusku, o vojne, revolúcii, o svojich hrdinských činoch:
— Gusev — to je moje priezvisko. Gusev — od slova hus: to sú také znamenité vtáky na Zemi, také ste vy jakživ nevideli. Volajú ma — Alexej Ivanovič. Ja som velil nielen pluku, ale aj jazdeckej divízii. Veľký hrdina, úžasný. Moja taktika je: „kanóny-nekanóny, na bodáky, a basta, sukin syn! ” — a sekať. Aj sám som celý dorúbaný, kašlem na to. U nás vo vojenskej akadémii aj prednášajú na tému: „Spôsob boja Alexeja Guseva” — neveríte? Armádny sbor mi ponúkali. — Gusev si nechtom naddvihol čiapku, poškrabal sa za uchom. — Nie, zunovalo sa mi, nemajte mi za zlé. Sedem rokov som bojoval, to by sa hockomu zbridilo. A tu Mstislav Sergejevič ma volal, prosil: „Alexej Ivanovič, bez vás na Mars radšej ani nepoletím! ” Tak teda, zdravste.
Marťania počúvali, prejavovali údiv. Jeden priniesol flašku s kávovou tekutinou muškátovej vône. Gusev vybral z vrecka pol fľašky vodky, čo si vzal so sebou zo Zeme. Marťania sa napili a zalalotali. Gusev ich búchal po chrbte, všade ho bolo plno. Marťania mu s radosťou dávali zlaté vecičky za vreckový nožík, ohlodok ceruzky, za čudný zapaľovač, zhotovený z náboja. Los, opretý o mriežkové zábradlie, pozeral medzitým dolu na clivú pahorkatú rovinu. Poznal dom, v ktorom boli včera. Všade ležali rovnaké rumoviská, ostrovčeky stromov, tiahli sa vyschnuté kanály.
Los ukázal na túto pustatinu a znázornil rozpačitý údiv nad tým, že celý kraj je opustený a mŕtvy. Vypuklé oči plešivého Marťana zrazu zasvietili zlosťou. Čosi naznačil, vzducholoď sa vzniesla vyššie, opísala polkruh a zamierila k štítom zubatých hôr.
Since vyšlo vysoko, oblaky zmizli. Propelery priam vyli, pri obratoch a vzletoch škrípali, ohybné krídla sa zdvíhali, vertikálne vrtule vrčali. Los si všimol, že okrem hukotu vrtúľ a svišťania vetra v krídlach a stožiaroch nebolo počuť iné zvuky: stroje pracovali celkom ticho. Nebolo ich ani vidieť. Len na osi každej vrtule sa krútila okrúhla krabička podobná plášťu dynama a na vrcholkoch predného a zadného stožiara popraskávali dva elipsovité košíky zo striebristého drôtu.
Los sa vypytoval na názvy predmetov a zapisoval si ich. Potom vybral z vrecka knižku s nákresmi a poprosil Marťana, aby mu povedal, ako znejú tie geometrické písmená. Marťan s úžasom hľadel na túto knihu.
................................................................................
... posledná veta ...
Hlas Aelity, lásky, večnosti, hlas túžby letí celým vesmírom a zve, volá, kričí - kde si, kde si, láska...