Vitajte v mojom antikvariáte!

Chcete mať prehľad o najnovších prírastkoch? Zadajte svoju e-mailovú adresu do kolónky "Prírastky kníh na e-mail" v ľavom stĺpci a na váš e-mail príde maximálne jedna správa denne.

Alebo sa staňte členom stránky na Facebooku.
https://www.facebook.com/groups/ripakovantikvariat/
Vyberte si to, čo je Vašej duši najbližšie.

Ak sa Vám niečo zapáči, napíšte mi na
riporipo@gmail.com
Postup bude nasledujúci :

a.) uveďte tituly, o ktoré máte záujem
b.) uveďte Vašu adresu, prípadne telefón
c.) skontrolujem dostupnosť kníh a následne vám pošlem pokyny na platbu vopred. Na dobierku, po zlých skúsenostiach, neposielam.
d.) Dáte mi avízo o zrealizovaní platby.
e.) Po obdržaní platby na môj účet vám knihy do troch dní posielam

Jednoduché, však? )

ANTIKVÁRIUM (magyarul)

Ha Magyarországról van, és bármelyik könyv érdekelné, kérjük írjon a riporipo@gmail.com címre. A könyvek küldhetök postán. Ha átutazóban van Kassán, a megrendelt könyveket személyesen is átveheti.

streda 27. mája 2020

LOMMEL, ANDREAS - PREHISTORICKÉ A PRIMITÍVNE UMENIE

LOMMEL, ANDREAS

PREHISTORICKÉ A PRIMITÍVNE UMENIE
(Prehistoric and Primitive Man)

Pallas, Bratislava, 1972
edícia Umenie sveta
preklad Dagmar Čárska
obálka Pavol Blažo
1. vydanie
94-106-72

encyklopédie, umenie
184 s., 107 čb a 103 far. fot., slovenčina
hmotnosť: 1011 g

tvrdá väzba, veľký formát
stav: dobrý, pečiatky v knihe

5,90 € PREDANÉ

*trsos* in *kat-ume*

Primitívne kultúry existujú ešte aj dnes v mnohých častiach sveta. Nezničitelné tradície ich umenia nevyrastajú z diletantizmu začiatkov, ale z majstrovských diel jaskynného maliarstva, ktoré vznikli dvanásťtisíc rokov pred n. 1. a ešte aj dnes nás ohromujú. Plastiky, maľby a ornamenty, ktoré sa nám zachovali po našich pravekých predkoch, nám nezabudnuteľne pripomínajú symboly, základné predstavy a umelecké víťazstvá najstarších období ľudského vývinu. Musia zaujímať aj nášho súčasníka, lebo z nich sa dozvedá o svojich najhlbších pudoch a popudoch.

Sama existencia pravekého človeka — tak ako primitívnych kmeňov všetkých čias — závisela od zvierat, na ktoré poľoval, alebo od úrody, ktorú mohol zožať. Vydaný na milosť a nemilosť prírode, vyjadril tento človek svoje nádeje i obavy v magických rituáloch a ceremóniách, o ktorých veril, že mu zabezpečia existenciu. Poľovníci chceli svojimi veľkolepými maľbami zvierat "chytiť“ duše dravcov, na ktoré striehli. A zase náboženstvo pravekých roľníckych kmeňov všade prikazovalo vytvárať majestátne symboly predkov, ktoré boli predmetmi kultu. Pri rituálnych tancoch týchto kmeňov bolo treba mať fantastické masky, lebo nimi sa uzmierovali duchovia mŕtvych. Lommel nám dešifruje zmysel čudných znakov a symbolov, záhadných bôžikov a tých mnohých praktik, s ktorými sa znova a znova stretávame pri najrozličnejších kmeňoch najrozličnejších kultúr a najrozličnejších období. Autor nás vedie ohromujúcou cestou všetkými svetadielmi a pomáha nám pochopiť záhadu ich dejín.

Tak napríklad postava kľučiaceho predka sa z juhovýchodnej Ázie rozšírila cez Tichomorský oceán do Ameriky a cez Indický oceán do Afriky, kde sa stala základom černošskej plastiky. Zložité špirálové a viničové ozdoby — často pretvorené do podoby hadov a drakov dostali sa do čínskych ornamentov zo Strednej Ázie od nomádov, ktorí prvky svojho umenia preniesli takisto na západ do Európy, ako aj ešte ďalej na východ do Indonézie. A keď tieto prvky rozličnými cestami prenikli cez južné moria, objavili sa napokon na peruánskych tkaninách.

Tento objavný zväzok — ilustrovaný vyše sto farebnými a takisto čierno-bielymi reprodukciami — uvádza nás do čudesného a fascinujúceho sveta primitívneho umenia, ktoré patrí jednak k nášmu najstaršiemu dedičstvu, a jednak žije podnes v primitívnych kmeňoch.

O autorovi

Andreas Lommel študoval dejiny umenia a etnografiu na mníchovskej univerzite a neskôr vo Frankfurte nad Mohanom, kde promoval. Istý čas pracoval ako bádateľ pod vedením Lea Frobenia, jedného z najbystrejších duchov v oblasti porovnávacieho štúdia civilizácií. Od roku 1957 je riaditeľom Etnografického múzea v Mníchove, kde zorganizoval niekoľko významných výstav, okrem iného o umení pôvodných obyvateľov Austrálie. V Afrike a Austrálii študoval Lommel skalné maľby priamo na mieste nálezísk. Je autorom knihy „Vek poľovníka“ — dejín myslenia, umenia a náboženstva ľudí v pravekých spoločenstvách.