Vitajte v mojom antikvariáte!

Chcete mať prehľad o najnovších prírastkoch? Zadajte svoju e-mailovú adresu do kolónky "Prírastky kníh na e-mail" v ľavom stĺpci a na váš e-mail príde maximálne jedna správa denne.

Alebo sa staňte členom stránky na Facebooku.
https://www.facebook.com/groups/ripakovantikvariat/
Vyberte si to, čo je Vašej duši najbližšie.

Ak sa Vám niečo zapáči, napíšte mi na
riporipo@gmail.com
Postup bude nasledujúci :

a.) uveďte tituly, o ktoré máte záujem
b.) uveďte Vašu adresu, prípadne telefón
c.) skontrolujem dostupnosť kníh a následne vám pošlem pokyny na platbu vopred. Na dobierku, po zlých skúsenostiach, neposielam.
d.) Dáte mi avízo o zrealizovaní platby.
e.) Po obdržaní platby na môj účet vám knihy do troch dní posielam

Jednoduché, však? )

ANTIKVÁRIUM (magyarul)

Ha Magyarországról van, és bármelyik könyv érdekelné, kérjük írjon a riporipo@gmail.com címre. A könyvek küldhetök postán. Ha átutazóban van Kassán, a megrendelt könyveket személyesen is átveheti.

streda 14. februára 2018

FEJLŐDES-TANULMANYOK 1

FEJLŐDES-TANULMANYOK 1
Kritikai elméletek és elméletkritikák

Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam, Budapest, 1983
3. vydanie
ISBN 963-461-390-X

filozofia, sociológia,
500 s., maďarčina
hmotnosť: 752 g

mäkká väzba
stav: veľmi dobrý

2,90 €  DAROVANÉ

*zukol* in *202*





A "gazdasági többlet” fogalma

A "gazdasági többlet" .kategóriáját a Paul Baran-i értelmezésben  használja A. G. Frank. Hangsúlyozza: ezzel a kategóriával egyértelműbben lehet a fejlettség és elmaradottság keletkezését megmagyarázni, mint Marx értéktöbblet-kategóriájával. A gazdasági többletet Baran és Sweezy a következő definícióval határozták meg: "A gazdasági többlet... a társadalmi termelésnek és e termelés költségeinek a különbsége." E meghatározásból egyértelműen következik: a "gazdasági többlet" lényegében pénzügyi kategóriává sekélyesedett a termelési viszonyt kifejező értéktöbbletből. Baran lényegében azzal indokolta az "értéktöbblet" helyettesítését a "gazdasági többlettel", hogy a monopolkapitalizmusban a forgalmi és az elosztási szférában, mechanizmusában olyan jelentős változások következtek be, amelyek szükségessé teszik e kategóriának bevezetését. Nem kétséges, hogy az értéktöbblet elosztásának mechanizmusában bekövetkeztek változások mind a monopolkapitalizmusban, mind pedig az állammonopolista kapitalizmusban, de a kizsákmányolás alapvető ténye és viszonyai lényegében nem változtak meg. Éppen ezért teljes egészében egyetértek Ripp Géza tömör összegzésével: "Baran és Sweezy elvetette a tőkés termelési viszonyok lényegét, a proletariátus és a burzsoázia közti antagonizmus gyökerét föltáró értéktöbblet marxi kategóriáját, és a társadalmi tartalom szempontjából teljesen semleges "többlet" /surplus/ kifejezéssel váltotta fel." Ebben az eljárásukban /mármint Baranékéban és Frankéban is/ nemcsak szemléleti, hanem gyakori módszertani hiba is felfedezhető; olyan, amely egyszeriben megkérdőjelezi dialektikájukat, Ugyanis, ha az általános törvény, kategória ellentmond az empirikusan tapasztalható tényeknek, akkor a dialektikusan gondolkodó a közvetítő láncszemeket keresi meg, s így oldja fel ezt az ellentmondást, míg a metafizikusan gondolkodó az elméletet /az általános törvényt/ közvetlenül kívánja a szemlátomást tapasztalható dolgokhoz igazítani; s ezáltal végülis felbomlasztják azt az adott elméletet, amelynek nevében új törvényszerűségeket fedeznek fel. Az elméletnek ez a típusú meghamisítása még akkor is nyilvánvaló, ha úton-útfélen hivatkoznak tételeire.