Vitajte v mojom antikvariáte!

Chcete mať prehľad o najnovších prírastkoch? Zadajte svoju e-mailovú adresu do kolónky "Prírastky kníh na e-mail" v ľavom stĺpci a na váš e-mail príde maximálne jedna správa denne.

Alebo sa staňte členom stránky na Facebooku.
https://www.facebook.com/groups/ripakovantikvariat/
Vyberte si to, čo je Vašej duši najbližšie.

Ak sa Vám niečo zapáči, napíšte mi na
riporipo@gmail.com
Postup bude nasledujúci :

a.) uveďte tituly, o ktoré máte záujem
b.) uveďte Vašu adresu, prípadne telefón
c.) skontrolujem dostupnosť kníh a následne vám pošlem pokyny na platbu vopred. Na dobierku, po zlých skúsenostiach, neposielam.
d.) Dáte mi avízo o zrealizovaní platby.
e.) Po obdržaní platby na môj účet vám knihy do troch dní posielam

Jednoduché, však? )

ANTIKVÁRIUM (magyarul)

Ha Magyarországról van, és bármelyik könyv érdekelné, kérjük írjon a riporipo@gmail.com címre. A könyvek küldhetök postán. Ha átutazóban van Kassán, a megrendelt könyveket személyesen is átveheti.

streda 10. januára 2018

HORECKÝ, JÁN - SLOVENČINA V NAŠOM ŽIVOTE

HORECKÝ, JÁN

SLOVENČINA V NAŠOM ŽIVOTE

Slovenské pedagogické nakladateľstvo, Bratislava, 1988
edícia Knižnica študujúcej mládeže
obálka Tibor Hrabovský, Rudolf Lendel
1. vydanie, 8.000 výtlačkov
067-482-88

jazykoveda
128 s., slovenčina
hmotnosť: 147 g

mäkká väzba
stav: veľmi dobrý

2,10 €

*H-6-4*

Základné vlastnosti a znaky slovenčiny ako národného jazyka Slovákov sú dosť presne opísané v učebniciach Slovenský jazyk pre všetky stupne a ročníky našich základných i stredných škôl. Pravda, tento opis je prispôsobený vyučovacím potrebám. Máme však aj vedecké opisy slovenčiny, napríklad v Slovenskej gramatike od Eugena Paulinyho, v Modernej slovenčine od Jozefa Mistríka. Slovnú zásobu v jej súčasnom stave spracúva Krátky slovník slovenského jazyka, ktorý spracoval kolektív pracovníkov Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied. Máme aj vysokoškolské učebnice morfológie, syntaxe, lexikológie i štylistiky.

Všeobecné teoretické otázky jazykovedy, najmä pokiaľ umožňujú lepšie poznať slovenčinu, sú spracované v takých základných dielach, ako je Úvod do štúdia jazykov od Šimona Ondruša a Jána Sabola alebo Vývin a teória jazyka od Jána Horeckého. Možno povedať, že skoro všetky poznatky o slovenčine i o všeobecnej jazykovede sú zhrnuté v Encyklopédii jazykovedy, ktorá sa pripravuje na vydanie.

Preto cieľom tejto knižky nie je znova opakovať sústavný opis nášho jazyka. Chceme v nej len poukázať na základné vlastnosti prirodzeného jazyka, na miesto slovenčiny vo veľkej rodine jazykov, na jej fungovanie v súčasnej socialistickej spoločnosti, predovšetkým na jej fungovanie v jazykovej komunikácii, pri každodennom dorozumievaní.