ASMOLOV, ALEXEJ NIKITOVIČ
FRONT V TYLE WEHRMACHTU
(Front v tylu vermachta)
Pravda, Bratislava, 1980
edícia Memoáre
preklad Miroslav Chmúrny
prebal Vlastimil Herold
1. vydanie, 12.500 výtlačkov
75-042-80
životopisy, história, II. svetová vojna, literatúra ruská,
416 s., čb fot., slovenčina
tvrdá väzba s prebalom
PREDANÉ stav: dobrý
PREDANÉ stav: dobrý, neautorské venovanie na patitule *barpe*his*Meno generála Asmolova je všeobecne známe v Sovietskom zväze i v Československu. Je navždy späté s historickými chvíľami sovietskeho a nášho ľudu v rokoch bojov proti hitlerovskému fašizmu vo Veľkej vlasteneckej vojne a v Slovenskom národnom povstaní. Podstúpil premnohé ťažké skúšky, hlad a ďalšie útrapy v detstve a mladosti. Prešiel tvrdou školou vojenského života, kým z neho vyrástol skúsený, vyspelý veliteľ.
Vďaka svojim hlbokým teoretickým vedomostiam získaným na vojenských školách a schopnosti riešiť pomocou nich najnáročnejšie situácie, o ktorých sa v učebniciach predtým nepísalo, stal sa už v prvých dňoch vojny jedným z hlavných organizátorov partizánskeho boja.
Komunistická strana a najvyšší velitelia armády ho zaraďujú do prvej línie zápasu v nadmieru zodpovednej funkcii náčelníka partizánskeho štábu a člena vojenskej rady Severozápadného a neskôr Juhozápadného a 3. ukrajinského frontu. A. N. Asmolov organizuje ľudí, dodáva im odvahu, mobilizuje ich vôľu a sily v mimoriadne náročnej forme partizánskeho boja proti prevahe nepriateľa v jeho tyle. Vždy pôsobí na rozhodujúcich smeroch, riadi bojovú činnosť veľ-
kých skupín, pomáha im a nikdy sa nevzdáva. Je výrazným príkladom osobnej statočnosti a hrdinstva. Niekoľko ráz preletel frontovú líniu. Bojoval spolu so svojimi partizánmi v legendárnom Partizánskom kraji, zúčastnil sa obrany Stalingradu, organizoval partizánske hnutie na Ukrajine. Hľadal nové spôsoby boja a s veľkými úspechmi uplatňoval tvorivé myslenie v záujme urýchlenia víťazstva.
Nie náhodou vyslali na Slovensko na žiadosť moskovského vedenia KSČ práve jeho, človeka so všetkými potrebnými osobnými vlastnosťami, s odbornou prípravou, rozsiahlymi skúsenosťami a odhodlaním pomôcť povstaleckému ľudu, keď s takmer holými rukami vystúpil v otvorenom zápase proti krutému fašistickému tyranovi. Až do jari 1945 prežíval spolu s partizánskymi bojovníkmi ťažké chvíle nerovného boja, všetky nebezpečenstvá a hrôzy, pochody a presuny v horách. Ani na Slovensku však nestratil vieru vo víťazstvo a takisto ako ostatní sovietski partizánski velitelia aj on neochvejne stál v prednej línii, hoci bojové a životné podmienky sa deň čo deň zhoršovali. Dôstojne splnil úlohy poradcu, potom zástupcu náčelníka HŠPO na Slovensku a veliteľa HŠPH v Československu. Gustáv Husák vo svojom Svedectve o Slovenskom národnom povstaní o ňom napísal: „Práca A. N. Asmolova je príkladom pomoci sovietskych dôstojníkov pri organizovaní zápasu slovenského ľudu. “
Generál Asmolov slúžil v armáde tridsať rokov. V knihe sa sústreďuje na kľúčové roky svojho života, svojej vlasti a zároveň aj našich národov. Spomienková kniha, zachycujúca zážitky, úvahy a skúsenosti z partizánskej vojny, nie je iba výpoveďou súčasníka, ale aktívneho účastníka a organizátora veľkých činov nepokoreného hrdinského ľudu. Je výpoveďou vzácneho človeka, ktorý neváhal spojiť svoj život s naším, keď sa s toľkými obeťami rodila naša sloboda.