Vitajte v mojom antikvariáte!

Chcete mať prehľad o najnovších prírastkoch? Zadajte svoju e-mailovú adresu do kolónky "Prírastky kníh na e-mail" v ľavom stĺpci a na váš e-mail príde maximálne jedna správa denne.

Alebo sa staňte členom stránky na Facebooku.
https://www.facebook.com/groups/ripakovantikvariat/
Vyberte si to, čo je Vašej duši najbližšie.

Ak sa Vám niečo zapáči, napíšte mi na
riporipo@gmail.com
Postup bude nasledujúci :

a.) uveďte tituly, o ktoré máte záujem
b.) uveďte Vašu adresu, prípadne telefón
c.) skontrolujem dostupnosť kníh a následne vám pošlem pokyny na platbu vopred. Na dobierku, po zlých skúsenostiach, neposielam.
d.) Dáte mi avízo o zrealizovaní platby.
e.) Po obdržaní platby na môj účet vám knihy do troch dní posielam

Jednoduché, však? )

ANTIKVÁRIUM (magyarul)

Ha Magyarországról van, és bármelyik könyv érdekelné, kérjük írjon a riporipo@gmail.com címre. A könyvek küldhetök postán. Ha átutazóban van Kassán, a megrendelt könyveket személyesen is átveheti.

nedeľa 23. apríla 2017

POLLA, BELO - KOŠICE-KRÁSNA

POLLA, BELO

KOŠICE-KRÁSNA
K stredovekým dejinám Krásnej nad Hornádom

Východoslovenské vydavateľstvo, Košice, 1986
edícia FONTES
fotografie Belo Polla, Irena Kovačovská, Marián Melicherčík, Dušan Firák
kresby Kláry Furyová, Marta Janivíčková, Dana Vachálková
1. vydanie, 1.000 výtlačkov

história, archeológia,
376 s., čb fot., slovenčina
hmotnosť: 790 g

tvrdá väzba s prebalom
stav: veľmi dobrý

19,00 € PREDANÉ

*mipet2*

Belo Polla, rodák z východného Slovenska, narodil sa 12. apríla 1917 v Humennom. Od roku 1953 zameral svoju vedeckovýskumnú činnosť na oblasť historickej archeológie. Patrí medzi zakladateľov tejto vedeckej disciplíny u nás. Východoslovenskému regiónu venoval niekoľko kľúčových výskumov, ako aj teoretických prác z oblasti historickej archeológie a výskumu stredovekých pamiatok.

V práci Košice-Krásna autor spracoval výsledky rozsiahleho archeologického výskumu na zaniknutom stredovekom benediktínskom kláštore v Košiciach-Krásnej nad Hornádom. Pri výskume sa odkryli zvyšky zemepanského kostolíka postaveného na staršom slovanskom výšinnom sídlisku, ktorý si dali postaviť pravdepodobne tamojší prví zemepáni-Abovci a ktorí ho darovali benediktínom. Benediktíni ho prebudovali na pomerne rozsiahlu baziliku s kláštorom, ktorý obohnali kamenným múrom. V areáli kláštora i celého nádvoria odkryli sa aj iné architektonické pamiatky (pece, sauna, zrubová stavba a pod.). Okrem toho autor odkryl aj 267 hrobov z cintorína zo 17.—18. storočia, ktorý bol na mieste zdeštruovaných sakrálnych stavieb.

Autor život na tejto polohe vročuje medzi 9. —10. až 16. storočie, keď bol kláštor zničený a opustený. Okrem architektonických zvyškov výskum priniesol i pamiatky hnuteľné. Ide o keramiku z 9.—12. storočia, ale aj mladšiu, z 13.—16. storočia.

Nachádzali sa tu pamiatky kovové, pamiatky z kostí, rohu a parohu. Nechýbali ani pamiatky zo skla a kameňa.

V poslednej časti autor kriticky zhodnotil výsledky výskumu v teréne, ako i veľmi skromné písomné správy a staršiu literatúru, vzťahujúce sa na dejiny tejto benediktínskej komunity. Podľa slov oponenta akademika B. Chropovského: „... ide o prínosnú prácu, spracovanú na dobrej úrovni a ... odporúčam jej publikovanie, lebo sa domnievam, že prispeje nielen k širšiemu poznaniu dávnej minulosti východného Slovenska, ale našich hospodárskych a kultúrnych dejín vôbec.“.