TAYLOROVÁ, KATHLEEN
BRAINWASHING
Manipulace s myšlením
(Brainwashing)
Lidové noviny, Praha, 2006
preklad Kateřina Bodnárová
obálka Tomáš Didunyk
1. vydanie
ISBN 80-7106-773-3
psychológia
424 s., čeština
tvrdá väzba sprebalom
stav: veľmi dobrý
PREDANÉ *priva*psy*
Slovo brainwashing se poprvé objevilo v souvislosti se zajatci z korejské války v padesátých letech 20. století a od té doby se stalo běžnou součástí slovníku, je terčem mnoha vtipů a zároveň vyvolává i mnoho znepokojivých otázek. V tomto smyslu se stalo diskutovaným tématem řady vědních oborů od historie, přes sociologii, psychologii a až po psychoterapii. Dodnes však byl opomíjen obor, který by měl v debatách o tomto fenoménu hrát klíčovou roli, totiž skutečný vědecký výzkum lidského mozku a jeho možné ovlivňování. Obor, který by na základě exaktních měření a výzkumů mohl napovědět nakolik lze změnit lidskou zkušenost a vnímání skutečnosti psychologickym působením za použití přesvědčování, lží, nátlaku a nepravdivých či účelových informací.
Autorka ve své knize poprvé shrnuje výsledky neurologických věd a psychologických výzkumů tohoto jevu. Na řadě kazuistických příkladu i vtipných historek přibližuje čtenářům působení brainwashingu, dotýká se i problematiky etické stránky celého jevu, jeho „úspěšnosti" při pokusech na zvířatech i možných hrozivých důsledků jeho uplatnění při vývoji lidstva.
Zabývá se historií brainwashingu, kdy se tak ještě ani nenazýval (vzpomeňme středověké hony na čarodějnice, veřejnosti známé z mnoha knih i filmů), a ukazuje nám, kde všude kolem nás se vyskytuje, aniž si to uvědomujeme - v marketingu, v obchodech, v televizi, rozhlase, v projevech politiků a koneckonců i ve školách a jiných vzdělávacích institucích.
Existuje vůbec brainwashing? Je možné ovládat mysl druhého člověka? Nejde jen o fantazii senzacechtivých novinářů? A nepodílí se právě noviny a jiná média na každodenním vymývání mozků? K. Taylorová ve své knize zkoumá nejrůznější aspekty kontroverzního a děsivého fenoménu brainwashin-gu, s nímž se západní civilizace poprvé setkala v padesátých letech 20. století v souvislosti s korejskou válkou, i když českému čtenáři se možná vybaví také středověké hony na čarodějnice a politické procesy padesátých let ...
Kathleen Taylorová pracuje jako vědecká pracovnice na katedře fyziologie Oxfordské univerzity, vydala řadu knih, publikuje v odborných i populárně naučných časopisech a je nositelkou ocenění THES/OUP v oblasti vědecké eseje a humanitních studií za rok 2003.