Vedecko-populárny časopis o dejinách
Slovenský archeologický a historický inštitút - SAHI, Bratislava, 2008
časopis, história
92 s., čb a far. fot., slovenčina
mäkká väzba, veľký formát
stav: dobrý
PREDANÉ
*home*časopisy*
téma: Križiaci vo Svätej zemi
6 Križiaci - bojovníci v mene cirkvi - Róbert Osaďan Mnohé legendy a kroniky opisujú hrdinské činy križiakov vo Svätej zemi. Skutočnosť plná krvavých stretov s moslimami, židmi, ba aj kresťanmi však bola omnoho menej prozaická.
11 Chronológia križiackych výprav na Blízkom východe - Róbert Osaďan
12 Blízky východ pred príchodom križiakov - Marek Meško
Keď sa križiaci prvýkrát vydali na cestu do Jeruzalema, netušili, aká strastiplná cesta je pred nimi. Stretali príslušníkov rôznych etník a náboženstiev, ktorých automaticky považovali za nepriateľov.
20 Početnejší než zrnká piesku... - Marek Meško
Čím viac sa križiaci približovali počas prvej križiackej výpravy k Svätej zemi, tým viac zlyhávalo ich zásobovanie. Mnohí na to doplatili svojím životom skôr, než dosiahli deľ.
27 Bohemund z Tarentu - Karel Koutský
Medzi kontroverzné postavy prvej križiackej výpravy patril Bohemund z Tarentu. Dobové kroniky ho opisovali ako odvážneho a neporaziteľného rytiera s množstvom cností.
38 Križiacka prechádzka po Konštantínopole - Karel Koutský
Počas prvej križiackej výpravy navštívili križiaci aj slávnu byzantskú metropolu Konštantínopol. Vydajme sa na prechádzku po jeho uliciach, námestiach a veľkolepých stavbách tak, akoby sme kráčali spolu s nimi.
44 Saladin - víťaz nad križiakmi - Zuzana Gažáková
Aj medzi moslimskými protivníkmi križiakov sa našli výnimočné osobnosti. Sultán Saladin si vďaka svojej múdrosti a šľachetnosti získal úctu nielen u svojich spolubojovníkov, ale aj u samotných križiakov.
52 Uhorskí križiaci vo Svätej zemi - Jana Chmeľová
Uhorský kráľ Ondrej II. sa v roku 1217 pripojil do zoznamu európskych panovníkov a šľachticov, ktorí sa vydali na križiacku výpravu. Jeho ťaženie však nebolo príliš úspešné.
55 Detské križiacke výpravy - Branislav Kovár
Na začiatku 13. storočia sa vydali na púť do Jeruzalema aj tisícky detí. Ich misia sa skončila neslávne.
56 Byzancia a latinský Západ v epoche križiackych výprav - Martin Hurbanič
Keď byzantský cisár Alexios I. Komnénos vyzval Gurópu k zásahu proti seldžuckým Turkom, nečakal príchod desaťtisícov západných kresťanov. Náboženské a civilizačné rozdiely napokon prispeli k prehlbovaniu vzájomného napätia a nepochopenia.
62 Krak des Chevaliers - kľúč k Svätej zemi - Martin Novák
„Pevnosť rytierov“ je dnes najzachovalejším hradom z čias križiackych výprav na Blízkom východe. Pre svoju strategickú polohu si vyslúžil aj prívlastok „kľúč k Svätej zemi“.
69 Vojnové stroje - Martin Novák
V časoch križiackych výprav sa ešte nevyužíval na vojenské účely pušný prach, ale sa využívali rôzne mechanické vrhače.
70 Rytierske rády na Blízkom východe - Martin Hanuš
Pôvodnou myšlienkou rytierskych rádov bola ochrana a starostlivosť o pútnikov počas križiackych výprav. Potupne sa z nich sformovali elitné vojenské jednotky.
76 Jeruzalemské kráľovstvo alebo hľadanie „kráľovstva nebeského“ - Drahoslav Hulínek, Marika Hulínková
Po prvej križiackej výprave vzniklo na západnom okraji Blízkeho východu Jeruzalemské kráľovstvo. Počas svojej krátkej histórie bolo svedkom udalostí, ktoré poznačili spolužitie kresťanov a moslimov v nasledujúcich storočiach.
85 Jeruzalem - Drahoslav Hulínek, Marika Hulínková
Starobylý Jeruzalem zohráva dôležitú úlohu v histórii a náboženstve židov, kresťanov aj moslimov.
90 o našich autoroch,
Kvízy