Vedecko-populárny časopis o dejinách
Slovenský archeologický a historický inštitút - SAHI, Bratislava, 2008
časopis, história
84 s., čb a far. fot., slovenčina
mäkká väzba, veľký formát
stav: dobrý
PREDANÉ
*home*časopisy*
téma: Tajuplní Mayovia
6 Expedícia Yucatán 2008 - Peter Valent, Drahoslav Hulínek
V dňoch 13. apríla až 4. mája 2008 zorganizoval Slovenský archeologický a historický inštitút, o. z. poznávaciu expedíciu po mayských lokalitách krajín Strednej Ameriky, ktorá nadviazala na expedíciu Petén 2007.
14 Sláva a pád Mayapánu - Milan Kováč
Význam názvu mesta Mayapán, čiže „Zástava Mayov“, nebol vôbec zveličený. Bolo to posledné mayské veľmocenské centrum na Yucatáne, po úpadku ktorého nastal aj rozpad mayskej civilizácie.
20 Svet mayských jaskýň - Fátima del Rosario Tec Pool
Mayovia využívali yucatánske jaskyne ako príbytky, miesta lovu, zásobárne vody, náboženské priestory, zdroje surovín, dielne, zásobárne hnojiva a v neposlednom rade aj ako miesta umeleckého prejavu.
25 Chrám siedmich bábik v Dzibilchaltúne - Astronómia v živote Mayov - Felipe Antonio Chan Chi, Diana Uhlárová
V roku 1957 našiel archeológ W. Andrews v meste Dzibilchaltún chrám zavalený hromadou kameňov. Pod vnútornou dlážkou sa našlo pochovaných sedem hlinených bábik, ktoré tam Mayovia uložili ako obetu.
32 Sväté knihy Mayov - Milan Kováč
Najvýznamnejšími z mayských kníh sú tzv. mayské kódexy. Dodnes sa zachovali síce len štyri, no i tie sa stali zdrojom cenných poznatkov o živote Mayov.
36 „Rossetská doska“ mayológie - abeceda Diega de Landu - Milan Kováč
Františkánsky mních Diego de Landa v roku 1566 uverejnil vo svojom diele aj prepis mayského hieroglyfického písma do španielskej abecedy. Než bol s jeho pomocou nájdený kľúč k rozlúšteniu mayského písma, ubehlo ešte niekoľko storočí.
42 Súčasní Mayovia a hieroglyfy ich predkov - Hector Rolando Xol Choc
Medzi odborníkmi študujúcimi mayské hieroglyfické texty sú aj potomkovia samotných Mayov. Majú tak jedinečnú príležitosť spoznať korene, z ktorých pochádza mayská kultúra.
48 Periodizácia mayskej kultúry - Milan Kováč, Peter Valent
z dejín antiky
50 Najkrajší sviatok roka - Pavol Valachovič
Jedným z najobľúbenejších sviatkov v antickom Ríme boli Saturnálie, konané na počesť boha Saturna. S príchodom kresťanstva ich postupne vytlačili vianočné sviatky, ktoré sa tiež začali sláviť v období zimného slnovratu.
54 Na nákupoch v starovekom Ríme - Ivana Kvetánová
Vďaka rozsiahlosti Rímskej ríše bol tovar v jej obchodoch a na tržniciach neobvykle pestrý. Obchodovalo sa predovšetkým s vínom, olejom, drevom, látkami, kovmi, ale aj s otrokmi.
vznik Československa
60 Česko-sIovenské légie 1914 - 1918 - Miloslav Čaplovič
Na medzinárodné uznanie nárokov Slovákov a Čechov na samostatný štát nestačila len propaganda a diplomacia. Preto sa ČSNR v Paríži rozhodla vytvoriť česko-slovenské dobrovoľnícke vojsko, ktoré by na frontoch svetovej vojny bojovalo za národnú slobodu.
67 Prvá svetová vojna v dátumoch s dôrazom na zahraničný odboj - Miloslav Čaplovič
20. storočie
70 Trinásť minút - Mníchovský atentát na Adolfa Hitlera - Stanislav Dragúň
Adolf Hitler prežil 8. novembra 1939 další z množstva neúspešných atentátov na jeho osobu. Vinníkov hľadali v britskej tajnej službe i v nemeckej armáde, no atentátnikom bol jediný človek.
81 O našich autoroch, Kvízy
83 Archeologický výskum v Šamoríne - Drahoslav Hulínek