O MASARYKOVĚ A BENEŠOVĚ KONTRAREVOLUČNÍ PROTISOVĚTSKÉ POLITICE
Státní nakladatelství politické literatury, Praha, 1953
obálka Milan Hegar
1. aut. vydanie, 30.400 výtlačkov
história, propaganda
240 s., čeština
mäkká väzba
stav: dobrý, obálka mierne natrhnutá
PREDANÉ
*priva*his*
Novým způsobem osvětluje autor otázku t. zv. Masarykova zahraničního odboje, nové poznatky přináší v otázce sibiřské legionářské intervence proti mladé sovětské republice. Zvláštní pozornost je věnována Masarykově a Benešově protisovětské politice v období předmnichovské republiky, při čemž na konkrétních faktech ukazuje válečné přípravy československé buržoasie, které byly součástí útočných plánů západních imperialistů proti Sovětskému svazu. Kniha přináší cenný dokumentární materiál a nové poznatky v obsáhlé kapitole o mnichovských událostech a o zrádné kapitulantské politice Benešově. Velmi mnoho místa je v knize věnováno předmnichovské československé armádě, která byla nástrojem protisovětské válečné politiky.
Kniha poslouží dobře našim agitátorům a propagandistům, které vyzbrojí novými argumenty v boji proti zbytkům buržoasní ideologie.
Aktuálně politický význam knihy tkví především v tom, že na dokumentárním materiálu odhaluje vylhanost mírové frazeologie, kterou západní imperialisté maskují svou protisovětskou válečnou politiku. Počínají si přitom obdobně jako v období mezi dvěma světovými válkami, kdy západní imperialisté, a s nimi jejich agenti — Masaryk a Beneš, nešetřili projevy o mírumilovnosti své politiky a zatím tajně připra-vövali protisovětské intervenční tažení, které mělo znovu upevnit vládu kapitalistů na celém světě. O této Masarykově a Benešově protisovětské politice přináší kniha Václava Krále bohatý a usvědčující dokumentární materiál. V tomto smyslu je kniha i příspěvkem dnešnímu boji za světový mír.