Vedecko-populárny časopis o dejinách
Slovenský archeologický a historický inštitút - SAHI, Bratislava, 2007
časopis, história
60 s., čb a far. fot., slovenčina
mäkká väzba, veľký formát
stav: dobrý
PREDANÉ
*home*časopisy*
3 Úvod
z dejín stredoveku
6 Templársky rád vo svetle nových objavov - Pergamen z Chinonu o procese s templármi - Martin Hanuš
Templári boli v 12. a 13. storočí najsilnejším nábožensko-vojenským rádom so značným majetkom a vplyvom. Otázka zániku ich rádu dodnes vyvoláva záujem verejnosti. Dielo Procesuss contra templarios, obsahujúce záznam vypočúvania veľmajstra rádu z roku 1308, ktorý objavila Dr. Barbara Fraleová v Tajnom vatikánskom archíve, vnáša nové svetlo do tejto problematiky.
2. svetová vojna
30 Dobytie Budapešti Červenou armádou - Zsolt Horbulák
V zime 1944/1945 bol Hitler ochotný brániť Budapešť do posledného muža. Zdecimované a vyhladované mesto však nedokázalo dlho odolávať obkľúčeniu Červenej armády.
osobnosti
36 Alexander Dubček - politik s ľudskou tvárou - Matej Šemšej
I keď Dubček patril v 60. rokoch ku komunistickej elite, jeho snahou bolo vniesť do československej politiky prvky demokracie a ľudskosti. No predstavy Moskvy boli úplne odlišné.
z dejín myslenia
40 Patriarchát v eneolite? - Martin Poláček - Róbert Piňák
Problematika patriarchátu a matriarchátu v dejinách ľudskej spoločnosti je dodnes predmetom diskusie odbornej i laickej verejnosti. Otázkou, či zánik matrilinearity a matrilokality nastal na prelome neolitu a eneolitu, sa zaoberá náš článok.
10 Eduard I. a „železný prsteň“ jeho hradov - Martin Novák
Eduard I. si počas svojho života vyslúžil mnoho prívlastkov. Jedným z nich bol „Kráľ, ktorý staval hrady“. Okrem víťazstiev proti Škótom a Walesanom sa zaslúžil aj o výstavbu systému opevnení dodnes známeho ako „železný prsteň“.
z dejín pedagogiky
16 Sv. Ján de La Salle - patrón učiteľov a vychovávateľov - Jozef Stankovský
Zriekol sa svojho majetku a začal s výchovou a vzdelávaním chudobných a detí. Na školách zrušil telesné tresty, zaviedol výučbu v materinskom jazyku a uprednostňoval individuálny vyučovací prístup. Taký bol Ján de La Salle, reformátor francúzskeho i európskeho školstva.
seriál
18 Skaza Romanovcov, I. časť - Jaroslav Perniš
Po nástupe Kerenského vlády boli ruský cár a jeho rodina nepohodlnými osobami. Ich tragický osud sa stal námetom mnohých kníh a filmov. Prvá časť seriálu prináša udalosti z ich pohnutého života až do mája roku 1918.
udalosti
22 Októbrový puč - Boľševický nástup k moci v roku 1917 - Jaroslav Valent - Peter Valent
Veľkou revolúciou by sme mohli nazvať udalosti z marca 1917. Lenin sa o nich dozvedel z novín vo švajčiarskom exile. V tej novembrovej, ktorá sa v Petrohrade naopak nestretla takmer so žiadnym odporom, už stál na jej čele.
z dejín módy
44 Storočná podprsenka - Kedy a ako si ženy začali zahaľovať svoje poprsie - Marika Hulínková
Spolu s postavením žien v spoločnosti a vnímaním ženského tela sa menil aj spôsob zahaľovania ženského poprsia. Práve pred sto rokmi časopis Vogue vyhlásil: „Zrodila sa podprsenka! " Jej história je však omnoho staršia.
SAHI
50 Archeologický výskum bratislavského Podhradia pokračuje - Jana Stehlíková
Súčasťou bratislavského Podhradia je lokalita Vydrica, ktorá bola do 60. rokov 20. storočia neodmysliteľnou súčasťou koloritu Bratislavy. O jej dlhodobom osídlení svedčia pozoruhodné nálezy z archeologického výskumu realizovaného SAHI, o. z.
kaleidoskop
52 Tajomstvo Archimedových spisov
54 Sochár Robert Kuhmayer a Bratislava
56 Obnovená tradícia. Pietna spomienka na padlých v prvej svetovej vojne
57 Zabudnutý Marek Frauwirth
58 O našich autoroch, Kvíz
59 Výkopy z Tell Fecheriye