EXODUS
(Exodus)
Panorama, Praha, 1989
preklad Štefania Lorándová, Hana Žantovská
obálka Jan Solpera
1. vydanie
ISBN 80-7038-171-X
ISBN 80-7038-181-7
beletria, román, literatúra americká
304+288 s., čeština
mäkká väzba
stav: veľmi dobrý
*svama2*belx-usa*
“Zamýšlím se nad tím, proč měl můj román ve světě takový ůspěch. Je to vyprávění o jednom z největších zázraků moderní doby, o události, která nemá v dějinách lidstva obdoby - o znovuzrození národa, rozmetaného před dvěma tisíciletími do všech koutů světa, který se po staletí ponižování a ústrků vrací do své vlasti, aby tu z krví nasáklého písku vytvořil kvetoucí zahradu. Exodus je příběh židovského národa, bojujícího o své právo na důstojnou existenci. Tato historie byla pro mě objevem a stejným zjevením je, myslím, i pro čtenáře... "
Leon Uris - charizmatický vyprávěč a zároveň zkušený sběratel faktů, autor mnoha románů, které ho proslavily po celém světě -napsal vskutku pozoruhodné dílo. Jeho román-svědectví o exodu Židů v devatenáctém a dvacátém století má silný dramatický akcent a je o to napínavější, že líčí skutečné události - ať jde o exkurs do počátků sionistického hnutí, autentické výpovědi z osvobozených koncentračních táborů či obraz Palestiny po roce 1945, kulminující v dramatickém útěku Židů přes celou Evropu a pak na přeplněných lodích přes Středozemní moře. Autor navštívil bezpočet zemí, vyzpovídal tisíce pamětníků, křížem krážem procestoval Palestinu i okolní státy a stal se dokonce válečným zpravodajem v izraelsko-arabských válkách, aby pravdivě zobrazil osud národa, tisíciletí pronásledovaného, který v Izraeli nalezl svobodu a nový domov. Hluboce lidský příběh americké ošetřovatelky Kitty Fremontové a mladého sionisty Ariho ben Kanaana je leitmotivem knihy: kolem něho se soustřeďují a od něho se odvíjejí osudy dalších lidí, přímo nebo nepřímo účastných tohoto dramatu.
Přicházeli v houfech z různých táborů v Evropě. Přijížděli z Francie a z Itálie, z Jugoslávie a z Československa, z Rumunska a z Bulharska, z Řecka a ze Skandinávie. Přicházeli ze severní Afriky, ze svých melláhů v Alžírsku, Maroku, Egyptě a Tunisku. Z Jižní Afriky se vydávali na cestu do Izraele příslušníci zámožné židovské obce, nejnadšenější sionisté na světě. Přijížděli sem Židé z Kurdistánu, z Iráku a z Turecka. I hrstka Židů z východní části protektorátu v Hadramautu, o kterých už nikdo nevěděl, nalezla cestu do Adenu. Přicházeli z Číny a z Indie, kde se usadili před třemi tisíci lety. Přijížděli z Austrálie, z Kanady a z Anglie. Přicházeli z Argentiny. Táhli rozpálenou pouští. Přilétali ve vetchých letadlech. Připlouvali na starých nákladních lodích, natěsnaní jako slanečci. Připlouvali v kabinách luxusních parníků. Přicházeli ze čtyřiasedmdesáti různých zemí. Přicházeli z diaspory, z exilu, ti, kteří byli všude nežádoucí, na tento jediný malý kousek země na celém světě, kde slovo Žid neznamenalo pohanu.