CAMBEL, BOHUSLAV
KAMENICKÝ, LADISLAV
GEOCHÉMIA METAMORFOVANÝCH BÁZICKÝCH HORNÍN TATROVEPORIDOV CENTRÁNYCH ZÁPADNÝCH KARPÁT
Veda, Bratislava, 1982
prebal Štefan Pavelka
1. vydanie, 500 výtlačkov
71-041-82
geológia, chémia, učebnice,
516 s., slovenčina
hmotnosť: 976 g
tvrdá väzba s prebalom
stav: dobrý, prebal ošúchaný
19,90 €
*regihu2* in *H-parap*R5F
Metabazity v mladých orogénnych zónach, ale aj v zložení starých štítov sú jednými z podstatne zastúpených horninových typov. Predstavujú prevažne produkty metamorfózy rôznych členov vulkanickej aktivity bázického chemického zloženia. Intenzita, typ, chemické zloženie, ale súčasne aj charakter metamorfných procesov spôsobujú vznik pestrej palety hornín, ktoré sa v geologickej literatúre zvyčajne označujú ako metabazity.
V pôvodných horninových geosynklinálnych súboroch produkty submarinnej vulkanickej činnosti pomáhajú dešifrovať podmienky vzniku uvedených sedimentárno--vulkanických horninových sekvencií. Pritom chemické zloženie produktov vulkanickej činnosti dokumentuje podmienky vzniku magiem, resp. aj procesy asimilácie, diferenciácie a kontaminácie, ktoré magmy prekonali v období svojho výstupu z vrchného plášťa Zeme.
Bázické vulkanické horniny v geosynklinálnych horninových komplexoch predstavujú parciálne výtavky vrchnoplášťového pyrolitu, resp. peridotitu. Predstavujú takto jedinečné objekty štúdia zloženia zón neprístupných priamemu geologickému pozorovaniu. Z uvedeného dôvodu produkty bázickej vulkanickej aktivity, resp. ofiolitové komplexy, v ktorých bázické vulkanity predstavujú jedného z podstatne zastúpených horninových členov, stali sa v celosvetovom meradle intenzívne študovaným objektom. Záujem je motivovaný nielen snahami po poznaní zloženia najhlbších častí zemskej kôry a vrchného plášťa, ale aj praktickými problémami nadväznosti rôznych typov zrudnení na tieto komplexy. Ide najmä o rudy sulfidov železa a medi, ale miestami aj mangánu, titánu a prípadne aj ortuti, resp. ďalších kovov. Dokladom toho sú aj ložiská pyritov v Malých Karpatoch, pri Heľpe a Smolníku, resp. aj v oblasti Západných Karpát Slovenska.