Vitajte v mojom antikvariáte!

na FACEBOOKU - https://www.facebook.com/ripakovantikvariat/

Chcete mať prehľad o najnovších prírastkoch? Zadajte svoju e-mailovú adresu do kolónky "Follow by Email" vpravo hore. Alebo sa stanete členom stránky na Facebooku. Vyberte si to, čo je Vašej duši najbližšie. Ak sa Vám niečo zapáči, napíšte mi na riporipo@gmail.com. Postup bude nasledujúci :

a.) uvediete Vašu adresu b.) hmotnosť knihy pre výpočet poštovného - do 500 g - cena 1,60 € listová zásielka doporučene II. Trieda. Ak bude hmotnosť zásielky vyššia, vždy platia cenníky zásielok Slovenskej pošty c.) vyberiete si banku, do ktorej zaplatíte za knihu a zásielku (mBank resp. ČSOB). Na dobierku, po zlých skúsenostiach, neposielam. d.) Dáte mi avízo o zrealizovaní platby. Môžeme sa dohodnúť i na osobnom prebratí zásielky v Košiciach. e.) posielam zásielku f.) tešíte sa z knihy g.) čítate ..)

Jednoduché, však? )

ANTIKVÁRIUM (magyarul)

Ha Magyarországról van, és bármelyik könyv érdekelné, kérjük írjon a riporipo@gmail.com címre. A könyvek küldhetök postán. Ha átutazóban van Kassán, a megrendelt könyveket személyesen is átveheti.

nedeľa 1. júla 2018

VARSIK, MILAN - Z VIERY TÚŽOB A NÁDEJÍ

VARSIK, MILAN

Z VIERY TÚŽOB A NÁDEJÍ

Osveta, Martin, 1993
prebal Robert Brož
ISBN 80-217-0502-7

história
282 s., čb fot., slovenčina
hmotnosť: 369 g

mäkká väzba
stav: dobrý, knižničné pečiatky

2,90 €

*BIB10* in **S6P**

„Ukázať širokej slovenskej verejnosti mimoriadne ťažkú a zložitú cestu slovenského národa aj cez deje jeho 3-4 gymnázií je stále ešte veľmi záslužné. Je osobitosťou nášho národného osudu, že potrebujeme mať vo vedomí aj ťažké a vypäté chvíle našich dejín, aby sme pochopili, že všetko pozitívne, čo máme, sa zrodilo za nesmiernych obetí a že sme väčšinou vydávali zo seba viacej, ako sme dostávali,“ píše o práci M. Varsika prof. Ján Hučko, DrSc.

Kniha o osudoch troch slovenských gymnázií v Revúcej, Martine a v Kláštore pod Znievom je venovaná najmä mladým čitateľom. Je spomienkou na tých dejateľov, ktorí veľa vykonali pre rozvoj slovenského života. Ich snahy o záchranu nášho národa v nesmierne ťažkých a pre nás neporovnateľných podmienkach, ich nadšenie, viera, túžby a nádeje nás aj dnes môžu inšpirovať v úsilí o rovnocenné zaradenie sa do rodiny európskych národov.

Spisovateľ a publicista Milan Varsik (narodil sa 25. marca 1941 v Bratislave, absolvoval FFUK odbor slovenčina - história, pracoval ako redaktor Československej televízie v Bratislave) je autorom mnohých filmových a televíznych scenárov i knižných diel. Venoval sa najmä historickým témam (napríklad v knihe Dotyky s minulosťou, Martin 1988), ale rád konfrontoval minulosť so súčasnosťou, ako to vidíme v cestopise o Turecku - Na hranici vekov a svetadielov (Bratislava 1986).

Autorov veľký záujem o témy z našej histórie, najmä o osudy slovenských národovcov v matičných rokoch, prerástol do záujmu o osudy historických budov prvých slovenských gymnázií. Svojou publicistickou činnosťou na prelome 80. a 90. rokov rozkolísal stojaté vody okolo schátralej budovy gymnázia v Kláštore pod Znievom a bol jedným z iniciátorov obnovy tejto významnej pamiatky.

Žiaľ, úplne obnovené gymnázium ani túto knihu už Milan Varsik neuvidí ...

Odišiel navždy v máji roku 1991.