SVETOM, MOJE, SVETOM...
Slovenskí drotári doma i vo svete
Tatran, Bratislava, 1978
prebal Igor Imro
1. vydanie, 6.000 výtlačkov
61-895-78
história, folklór, umenie,
332 s., čb a far. fot., slovenčina
tvrdá väzba s prebalom
stav: dobrý
PREDANÉ
*barpe*his*
Vladimír Ferko, skúsený prozaik a publicista, pripravil pútavý rukopis zo špecifickej slovenskej histórie — z drotárskych osudov. V drotárstve sa vari najvýraznejšie prejavili menej známe stránky našej národnej letory, ako napríklad odvaha, keď sa drotári s najskromnejšími nástrojmi, s kolesom drôtu a bez znalosti reči vybrali do cudziny. Práve drotári prenikli najďalej do sveta, prakticky na všetky obývané kontinenty, aby sa po rokoch vrátili (alebo aj nevrátili), aby domov na horné Považie prinášali svoje skúsenosti, zvyky iných národov, zvesti z ďalekého sveta, ba aj myšlienky a idey.
Ferkov obraz histórie drotárstva je najúplnejší a siaha do jeho podstaty sociálnej i spoločenskej. V niektorých krajinách Európy, ale aj doma, v Čechách, i na slovenských Dolniakoch, vytvorila sa zjednodušená predstava o drotárovi — potulnom chudákovi, spola remeselníkovi a spola žobrákovi. Práve takáto predstava drotára prenikla aj do literatúry a diel viacerých výtvarných umelcov. Oveľa menej sa už vedelo a vie, že existovali aj iní drotári, zdatní remeselníci kovu, pracujúci trvalo vo svojich vlastných manufaktúrach, ozajstní odborníci, vyhľadávaní a spoločensky uznávaní i odmeňovaní, ktorí sa nezľakli ani ponuky prevziať všetky drotárskoplechárske práce pri údržbe cárskeho paláca v Petrohrade. Ba úspešne zvládli aj unikátnu úlohu, keď v Rusku k storočnici víťazstva nad Napoleonom razili pamätné mince. Svoje dielne mali v Poľsku, Nemecku, Švajčiarsku, Rakúsku, Juhoslávii, Maďarsku, od Ukrajiny až po Vladivostok, po Spojených štátoch. Nejeden prenikol až do Južnej Ameriky, Austrálie, viacerých oblastí Ázie. Mnohí sa vypracovali na rozhľadených a uvedomelých mužov svojich čias.
Táto obsažná knižka nie je len odysejská epopeja drotárstva, nielen jeho dejiny a zemepis, ale aj nový prienik do starých pohľadov, nové spracovanie starých zážitkov, spomienok, skúseností podľa zásad modernej literatúry faktu a beletrie. Autor v nej pozbieral skutočne objavný literárny a vecný materiál, z ktorého svojím vybrúseným perom vyčaril azda najlepší pôvodný text z oblasti literatúry faktu.