TRAJA KAMARÁTI
(Drei Kamaraden)
Smena, Bratislava, 1981
edícia Čitateľské stupne
preklad a doslov Nora Krausová
prebal Ladislav Vančo
45.000 výtlačkov
73-078-81
beletria,román,literatúra nemecká
448 s., slovenčina
tvrdá väzba s prebalom
2,00 € stav: dobrý *sampa*
Erich Maria Remarque by mohol dodnes žať úspechy len z románu o I. svetovej vojne Na západe nič nové. Ale jeden román nerobí spisovateľa a aj sám pocítil potrebu ukázať svetu, že jeho slávny román nie je dielom náhody, ale talentu.
V románe Traja kamaráti (1938) z obdobia predvojnového Nemecka sa dej rozvíja napínavo ako vo filme, postavy rastú, detail za detailom púta, atmosféra hustne, zhlukujú sa vtipné príbehy a vety triafajú do terča.
Jeho hrdinovia sa bijú za lásku, za humanizmus, za spravodlivosť, za ľudskosť, sú sympatickí, život ich vháňa do hrôz hraničných situácií a oni sa vedia či nevedia boriť, vedia či nevedia prehrávať, väčšinou umierajú, ale aj nepateticky víťazia.
Nosnou myšlienkou Remarquovho románu je kamarátstvo a láska.
Láska bez fráz a pátosu, obyčajná, dojemná, silná, ohrozená nepriazňou osudu, tragická, a predsa vtláčajúca životu zmysel. Kamarátstvo a láska muža k žene sú v neistom spoločenskom prostredí, v ktorom sa jeho hrdinovia pohybujú, jedinou hodnotou, pre ktoré sa oplatí bojovať. Dýchame dusnú atmosféru v Nemecku, keď si Hitler prostredníctvom zdivočených meštiakov, zbrojárov, bankárov a lumpenproletariátu kliesnil cestu k moci.
Remarque nehľadá šťastný koniec, jeho hrdinovia neodchádzajú cestou široko vydláždenou do prijateľnej budúcnosti, a predsa v podtexte
Troch kamarátov, napriek všetkým stroskotaniam, nie je ani zrnko pesimizmu, je v ňom radosť zo života, chuť popasovať a pretĺcť sa životom, hľadanie jeho svetlých a morálnych prameňov.