DLHÉ, PREDLHÉ DETSTVO
(Dolgoje, dolgoje detstvo)
Slovenský spisovateľ, Bratislava, 1981
edícia Nová sovietská tvorba
preklad Ján Majerník
prebal Svetozár Mydlo
ilustrácia Stano Dusík
1. vydanie, 12.000 výtlačkov
13-72-052-81
beletria, román, literatúra ruská
240 s., slovenčina
tvrdá väzba s prebalom
stav: dobrý
0,70 €
*vermi**belx*
Mustaj Karim (1919) je baškirský básnik, prozaik a dramatik. Písať začal ako dvadsaťročný a za svoje dielo bol viac ráz vyznamenaný (Štátna cena ZSSR a Štátna cena RSFSR).
Dlhé, predlhé detstvo je lyricko-filozofická próza a do istej miery je aj spisovateľovou autobiografiou. V jednotlivých príbehoch autor rozpráva o smutných aj veselých príhodách, chlapčenských hrách, živote v rodnej dedine a spôsobe života vo vlastnej rodine. Takmer v každej poviedke vystupuje hlavná osobnosť jeho detských rokov — Staršia matka. I keď je to jeho nevlastná matka, má ju radšej ako vlastnú -Mladšiu matku. Učí ho rozoznávať dobro a zlo, vedie ho k tomu, aby mal rád ľudí, bol čestný a spravodlivý a nikomu neubližoval. Staršia matka svojou dobrotou a láskavosťou pripomína nášmu čitateľovi dobre známu Babičku Boženy Nemcovej.
K najpôsobivejším príbehom v knihe patria tie, ktoré sú venované láske muža a ženy. Autor zavedie čitateľa do poetického, trochu exotického a nám menej známeho sveta, v ktorom sa zavše strácajú hranice medzi skutočným a rozprávkovým.
Autor končí svoju knihu slovami: „Dlhé, predlhé roky nás ešte sprevádza naše šťastné aj nešťastné detstvo. Alebo presnejšie - žije v našej duši a neodchádza, “ a každý z nás musí s autorom len súhlasiť.