KAMENNÍ SVEDKOVIA DÁVNYCH ČIAS
(Wonders of the Ancient World)
Mladé letá, Bratislava, 1987
preklad Štefan Holčík
1. vydanie, 45.000 výtlačkov
066-148-87
história
176 s., far. fot., slovenčina
tvrdá väzba s prebalom, veľmi veľký formát
stav: dobrý
1,50 €
*priva*his*
Už v staroveku ľudia obdivovali krásne, mohutné, ojedinelé či tajomné výtvory ľudského umu a rúk v kameni, dreve alebo kove, aké nachádzali v oblastiach najstarších kultúr, prevažne v Stredomorí: pyramídy v Egypte, visuté záhrady či zikkuraty v Mezopotámii, kolosálnu sochu boha Hélia na ostrove Rodos, nádhernú sochu Dia v Olympii... Grécki a rímski autori o týchto skvostoch písali, hoci často iba na základe rozprávania iných. Kedysi v 3. storočí n. 1. sa začalo o takých pamiatkach hovoriť ako o siedmich divoch sveta. Výber divov sa postupom času menil, opravoval, dopĺňal, a ako sa rozširoval obzor ľudského poznania o Zemi, ako sa ďalej rozvíjala kultúra na jednotlivých svetadieloch, pribúdalo aj stavieb hodných obdivu.
Autor našej knihy v úvode vychádza z klasických siedmich divov sveta a prináša ich rekonštrukcie v kresbách nizozemského maliara Martina van Heemskerk zo 16. storočia. No hlavným cieľom knihy je priblížiť čitateľom ďalších 36 zachovaných pamiatok architektúry a umenia zo všetkých starých kultúr: z oblasti Stredozemného mora, z Blízkeho východu, z juhovýchodnej Ázie, z Číny a Japonska, zo Strednej a Južnej Ameriky.
Kniha upúta najmä nádhernými farebnými fotografiami, a to celkovými zábermi, branými často z lietadla, aj dobre volenými detailmi stavieb či výzdoby, s akými sa náš čitateľ veľmi zriedka stretne.
Každý autor má právo voľne si vybrať okruh pamiatok, ktoré pokladá za najkrajšie na svete. Možno niekomu bude v knihe chýbať viacero stavieb, ktoré sú mu cennejšie, napríklad v Ríme Hadrianov náhrobok, Diocletianove kúpele, v Grécku kapitola o Olympii, v Ázii kapitolka o Babylone, indický klenot architektúry Tádž Mahál a iné. Charles Walker akoby zámerne vybral do knihy popri svetoznámych divoch aj viacero objektov menej známych, aby na ne osobitne upozornil. Napokon o tých najuznávanejších divoch sa popísalo už veľa kníh. Spomeňme napríklad dielo V. I. Možejku 7 a 37 divov sveta, populárnu knihu C. W. Cerama Bohovia, hroby, učenci.