MOJA TICHÁ VOJNA
(My Silent War)
Tatran, Bratislava, 1972
Naše vojsko, Praha, 1972
edícia Zenit (15)
preklad Dušan Slobodník
obálka Zoltán Salamon
1. vydanie, 30.000 výtlačkov
61-300-72
história
164 s., slovenčina
mäkká väzba
stav: dobrý, neautorské venovanie
*kocan2*his*
Keď pred časom vyšla v Anglicku Philbyho kniha, vyvolala pochopiteľný rozruch. Odhalila nielen nedostatky organizácie britskej tajnej služby, na dokonalosti ktorej si Angličania tak veľmi zakladali, ale jej triezvy, vecný, nepatetický tón ukázal hrdinstvo človeka, ktorý zasvätil život boju za víťazstvo socialistických ideí.
Philby strhol pozlátku z vykonštruovaných špionážnych príbehov bežného razenia, ale jeho príbeh — a tak to musela priznať aj západná kritika — má pritom oveľa väčšie napätie než hociktorý vymyslený román. Predovšetkým tým, že sa opiera o autentické udalosti, že ukazuje, s akou odvahou a chladnokrvnosťou vedel Philby čeliť nástrahám aj najzložitejším situáciám.
Schopnosť logicky myslieť a konať, nepodliehať panike, riskovať, o ktorej tak striedmo, bez vyvyšovania svojich zásluh rozpráva Philby, vyplýva nielen z jeho vynikajúcich intelektuálnych a charakterových vlastností, o ktorých s uznaním hovoria aj jeho nežičlivci, ale najmä z uvedomenia si spravodlivosti veci, ktorej Philby slúžil.
Je nesporné, že Kim Philby patrí medzi najvýznamnejších vyzvedačov tohto storočia, pričom však činy, ktoré vykonal a vďaka ktorým si tento prívlastok zaslúžil, robil výlučne z ideových a etických pohnútok, zo svojho ozajstného vnútorného presvedčenia.
Philbyho kniha je viac ako spomienková próza. Veď samotný fakt, že náčelník britského oddelenia pre boj proti Sovietskemu zväzu bol v skutočnosti sovietskym rozviedčikom, bol svetovou senzáciou. Aj preto je Philbyho kniha neobyčajne vzrušujúcim čítaním.