A-J
Obzor, Bratislava, 1967
Slovenský ústav pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody
obálka Rudolf Altrichter
1. vydanie, 3.500 výtlačkov
65-103-67
história,umenie
536 s., slovenčina
tvrdá väzba s prebalom, veľký formát
stav: dobrý
NEPREDAJNÉ
*h-3/4-6*
Súpis národnohistorických pamiatok okrem údajov o udalosti, resp. o osobnosti, ktorej sa týkajú, obsahuje aj charakteristiku výtvarného diela, meno jeho autora a dátum postavenia, pravda, kde to bolo zistiteľné. Pri radení jednotlivých druhov národnohistorických pamiatok na prvom mieste sa uvádzajú pamiatky revolučných tradícií slovenského ľudu a Slovenska (robotnícke hnutie, Komunistická strana Československa, Slovenské národné povstanie, oslobodzovanie sovietskou armádou), potom pamiatky národnohistorické v širšom zmysle slova. Národnohistorické pamiatky sa druhove delia na pamätné miesta, pamätné domy, pamätníky, pomníky a pamätné tabule; v súpise v rámci svojich vyšších kategórií nasledujú práve v tomto poradí.
Súpis pamiatok je usporiadaný v abecednom slede lokalít, v ktorých sa pamiatky vyskytujú. Texty jednotlivých lokalít majú zásadne tento postup: názov obce, okres, geografická poloha, archeologické údaje, história obce, charakteristika pôdorysného typu a urbanistický opis, objekty ľudovej architektúry, umeleckohistorické pamiatky, technické pamiatky a národnohistorické pamiatky. Pretože sa v Súpise vyskytuje veľa druhov umeleckohistorických pamiatok, jednotlivé druhy sa opisujú podľa zásad historicko-spoločenského vývoja v takomto poradí: hrad, hradby, kaštiele, kúrie, obytné domy podľa historických štýlov (vo väčších mestách usporiadané ešte podľa ulíc, námestí a evidenčných čísel), verejné budovy, kultové stavby, drobná architektúra a pomníky na verejných priestranstvách, cintoríny. Pri každom významnejšom objekte uvádzajú sa historické údaje týkajúce sa stavby, prestavby ako aj stavebný rozbor objektu, hnuteľný inventár interiérov, doplňujúce umeleckopriemyselné predmety a napokon aj predmety, ktoré boli z objektu oddisponované do verejných domácich, či zahraničných zbierok.
Významné objekty sú dokumentované plánmi a rezmi, od situačných výkresov až po detailné pôdorysy.
Historické charakteristiky obsahujú údaj o vzniku lokality, prípadne o prvom doklade v písaných prameňoch, ďalej o zaradení do hospodársko-sociálnej štruktúry spoločnosti a o prevažujúcom zamestnaní obyvateľstva. Urbanistické charakteristiky a analýzy jednotlivých sídlištných celkov sa spracúvali z hľadiska ich historického významu a ich architektonicko-urbanistickej hodnoty. Mestské pamiatkové rezervácie a mestá s historickými jadrami sa sledovali takto od ich vzniku až po posledné stavebné zásahy.
V materiáli ľudovej architektúry sa sledovali základné javy, určujúce vývin a typickosť ľudovej architektúry v období posledných dvesto rokov. Za takéto javy sa určili sídelné typy, materiál, stavebné techniky, konštrukcie, priestorové členenie, štíty, priečelia, vstupy, maľby, ozdobné prvky a hospodárske stavby.
Výber technických pamiatok sa uskutočnil z hľadiska významu technického diela či zariadenia pre naše dejiny, pokiaľ bolo možné tento význam zvážiť a vyhodnotiť. Údaje o objektoch sa zameriavajú na stručné charakterizovanie technickej pamiatky formou základných historických, miestnych a technologických informácií.