Vitajte v mojom antikvariáte!

Chcete mať prehľad o najnovších prírastkoch? Zadajte svoju e-mailovú adresu do kolónky "Prírastky kníh na e-mail" v ľavom stĺpci a na váš e-mail príde maximálne jedna správa denne.

Alebo sa staňte členom stránky na Facebooku.
https://www.facebook.com/groups/ripakovantikvariat/
Vyberte si to, čo je Vašej duši najbližšie.

Ak sa Vám niečo zapáči, napíšte mi na
riporipo@gmail.com
Postup bude nasledujúci :

a.) uveďte tituly, o ktoré máte záujem
b.) uveďte Vašu adresu, prípadne telefón
c.) skontrolujem dostupnosť kníh a následne vám pošlem pokyny na platbu vopred. Na dobierku, po zlých skúsenostiach, neposielam.
d.) Dáte mi avízo o zrealizovaní platby.
e.) Po obdržaní platby na môj účet vám knihy do troch dní posielam

Jednoduché, však? )

ANTIKVÁRIUM (magyarul)

Ha Magyarországról van, és bármelyik könyv érdekelné, kérjük írjon a riporipo@gmail.com címre. A könyvek küldhetök postán. Ha átutazóban van Kassán, a megrendelt könyveket személyesen is átveheti.

utorok 5. októbra 2021

LAO ŠE - RIKŠIAR

LAO ŠE

RIKŠIAR
(Luo-tchuo Siang-c´)

Slovenský spisovateľ, Bratislava, 1962
edícia Spoločnosť priateľov krásnych kníh (154)
preklad Marián Gálik
doslov Zbigniew Slupski
obálka Marián Čunderlík
1. vydanie, 53.000 výtlačkov

beletria, román, literatúra čínska
220 s., slovenčina

tvrdá väzba s prebalom
stav: dobrý, prebal ošúchaný

predané

*gopal4**belx*

Lao Šeov román „Rikšiar" je dnes už klasickým dielom modernej čínskej literatúry. Získal si popularitu nielen v Číne, ale aj v cudzine a patrí k najprekladanejším dielam.

V rozsiahlej a rozmanitej Lao Šeovej tvorbe, v ktorej sa stretávame s humoristickými románmi, fantastickými cestopismi, s románmi pre deti, s drámami, s generačnými a spoločenskými románmi, aj s básňami a publicistickými článkami, zaujíma "Rikšiar" nesporne jedno z najvýznamnejších miest. Vznikol roku 1936 ako desiaty spisovateľov román, takže skúsenosti, ktoré dovtedy Lao Še načerpal, mu umožnili vytvoriť dielo jednotné, s pevnou logickou vnútornou stavbou. Autor tu prekonal starú čínsku koncepciu románu ako voľného zreťazenia jednotlivých epizód a príbehov, vnútorne navzájom nespojených. „Rikšiar" nie je znôžkou náhodných príhod, ktoré zažil hlavný hrdina. Všetko, čo tento hrdina prežíva, hoci je to z jeho subjektívneho hľadiska nečakané a náhodné, je v jeho živote, predstaviteľa určitej sociálnej vrstvy, logické a v podmienkach čínskej spoločnosti tridsiatych rokov nevyhnutné. Osou románu je príbeh rikšiara Sianga, ktorého autor drží pred čitateľovými očami akoby v kuželi svetla. Do tohto svetla vstupujú a z neho vystupujú postavy rozličných spoločenských vrstiev, boháči aj chudobní, veľkomesto aj periféria, lesk aj bieda. Takto dokresľuje obraz vtedajšej čínskej spoločnosti. Lao Še majstrovsky využil gradáciu v románe. Súčasne s tým, ako hrdinu stretávajú v živote nové a nové nešťastia, ako mu postupne ubúda síl v zápase o vlastný život, čoraz výraznejšie vystupuje tvár spoločnosti, ktorá je hlavným vinníkom jeho konečného neúspechu. Ale súčasne pred nami plnšie a plnšie vystupuje aj postava prostého čínskeho človeka, jeho myšlienkový a citový svet, húževnatosť a sila aj v tých najhroznejších životných podmienkach - sila poctivo žiť z práce a vôľa nevzdať sa zápasu. A toto sú v neposlednom rade kvality, ktorými umelecké dielo žije a trvá.