SELINKOVÁ, ANNEMARIE
DÉSIRÉE
(Désirée)
Smena, Bratislava, 1978
preklad Jozef Petro
obálka Zoltán Salamon
2. vydanie, 62.000 výtlačkov
73-024-78
beletria, román, história, literatúra rakúska
568 s., slovenčina
tvrdá väzba
stav: dobrý
PREDANÉ
*rekry*hroda**belx*
Napoleon, jeho osobnosť, ľudia a udalosti, čo ho obklopovali, a napokon aj historická éra, v ktorej žil, to sú vďačné a takmer nevyčerpateľné námety pre všetky druhy umenia. Azda najčastejšie ich vo svojich dielach spracovali literárni tvorcovia. Aj román, ktorý predkladáme slovenskému čitateľovi, čerpá z tohto obdobia. Napriek tomu je však jedinečný, lebo je to pohľad ženy. Autorka pozerá očami svojej hrdinky Bernadiny Eugénie Désirée Claryovej, neskoršie zvanej iba Désirée, na búrlivé deje vtedajšej Európy. A treba zhodne s kritikou konštatovať, že je to pohľad celkom nový, odlišný od doterajších literárnych spracovaní.
... Keď sa s ním zoznámila a dokonca aj zasnúbila, volal sa ešte Napoleone Buonaparte. Keď ho videla posledný raz, volal sa už Napoleon Bonaparte. A medzitým boli roky priam nabité dejinnými udalosťami, pre budúcnosť Európy takými významnými: Napoleonov vzostup k moci, jeho dobyvateľské výboje na všetky strany Európy a proti celej Európe, no neskôr aj jeho ústup zo slávy, neúspechy, porážky, pád — i smrť v ďalekom, cudzom vyhnanstve. Désirée dostáva od svojho otca marseillského obchodníka s hodvábom denník, do ktorého si značí všetko, čo vidí okolo seba. Zo zradenej Napoleonovej snúbenice sa stáva jeho švagrinou (Napoleonov brat sa oženil so sestrou Désirée), neskôr manželkou generála Jeana-Baptista Bernadotta, ktorý sa stal adoptívnym korunným princom a neskôr aj korunovaným kráľom Švédska a zakladateľom dnešnej švédskej kráľovskej dynastie.
Životný príbeh Désirée sa odohráva v samom strede historických udalostí búrlivej doby. Autorka sa dôsledne pridržiava historických skutočností, a tak toto denníkové rozprávanie, nabité dramatickosťou, získava punc autentickosti. Jej osobný, tak typicky ženský pohľad na dobu a jej ľudí — na Napoleona a jeho rozvetvenú rodinu, na generála Fouchéa, kráľa Ľudovíta XVIII., či na skladateľa Beethovena a desiatky ďalších známych historických postáv — je nevšedným, historicky verným obrazom aj hodnotením tohto búrlivého obdobia Európy.
Viacerí kritici prirovnávali Désirée k známemu románu Odviate vetrom (Juh proti Severu) americkej autorky Margaret Mitchellovej: obidva romány sú široké a pestré historické ságy o dvoch významných dejinných úsekoch Ameriky a Európy, obidva sú napísané a koncipované z pohľadu ženy. Ale obidve autorky majú spoločné aj niečo iné: ani Mitchellová, ani Selinková po uvedených románoch nenapísali už nijaké väčšie románové dielo, akoby cítili, že ich románové prvotiny sú súčasne aj vrcholom ich rozsahom síce malej, ale úrovňou veľkej a úspešnej literárnej tvorby.