ŠŮCHA, LADISLAV
CHEMICKÉ ROVNOVÁHY V ANALYTICKÉ CHEMII
Tabulky a diagramy
SNTL, Praha, 1988
prebal Josef Kalousek
1. vydanie, 2.000 výtlačkov
04-635-88
veda, chémia
388 s., čeština
tvrdá väzba s prebalom, veľký formát
stav: dobrý, pečiatky v knihe
PREDANÉ
*bib24*vat-che*
Kniha je zasvěceným a srozumitelným návodem, jak použít rovnovážná data k řešeni problémů v laboratoři. Je určena především pro praktické účely a přináší kritický výběr rovnovážných dat, založený na současném výzkumu.
Autoři díla jsou naší čtenářské veřejnosti známi svými díly, články a učebnicemi. Z oblasti analytických rovnováh jmenujme alespoň učebnici Teoretické základy analytické chemie (SNTL — Alfa, Praha 1971) a knihu o chemických rovnováhách vydanou nakladatelstvím Van Nostrand — Reinhold, která se v zahraničí setkala se zaslouženým úspěchem.
Nejprve jsou definovány různé typy rovnovážných konstant a popsány jednoduché metody výpočtu aktivitních koeficientů, koeficientů vedlejších reakcí a podmíněných konstant. Jsou rovněž diskutovány počítačové programy vhodné pro tento účel.
Zvláštní důraz je kladen na grafickou a tabulkovou část, které jsou značně obsáhlé, a představuji tak těžiště předkládané monografie a zároveň dokumentují originalitu díla. Hodnoty konstant jsou uváděny pro teplotu 25 °C a pro rozdílné hodnoty iontové síly. Jsou zařazeny také praktické ukázky toho, jak co nejefektivněji využít konstanty při výpočtu i značně komplikovaných rovnovážných systémů, s kterými se v analytické praxi často setkáváme. Text je psán jasně a srozumitelně, i když látka, o které pojednává, není vždy jednoduchá. Jednotlivé formulace a odvozování vztahů jsou voleny tak, aby je mohl sledovat i čtenář bez vysokoškolského vzdělání.
Začátečníci v oboru chemických rovnovách jsou často zděšeni komplikovanou symbolikou a mnoha definicemi a zmateni značně rozdílnými dostupnými údaji pro daný systém. Tato kniha by jim mohla pomoci uhladit nesrovnalosti a stát se užitečnou jednosvazkovou příručkou.