UŠÁK, OTTO
SBÍRÁME LÉČIVÉ BYLINY
Státní nakladatelství dětské knihy, Praha, 1958
ilustrácie Otto Ušák
2. rozšírené a prepracované vydanie, 20.000 výtlačkov
botanika, zdravie
260 s., čeština
tvrdá väzba s prebalom, veľký formát
stav: dobrý
predané
*kocev*bot*
Sběr léčivých bylin je dnes důležitá součást mimoškolní práce našich dětí. A není to činnost nijak bezvýznamná. S rostoucími rozměry naší léčebné i preventivní lékařské péče roste neustále i význam našich léčivek. Náš farmakologický průmysl potřebuje ročně úžasná množství léčivek. A o pravidelné zásobování průmyslu léčiv se v neposlední řadě starají právě naše děti.
Všem, kdož nějakým způsobem přispívají k této důležité práci, věnovaná je tato kniha. Vychází už v druhém vydání. Odezva prvního vydání si vynutila podstatné rozšíření výběru léčivek. Celkem 115 léčivých bylin, popsaných a vyobrazených ve druhém vydání, představuje zhruba celý soubor našich léčivek, které farmakologický průmysl zpracovává a naše sběrny léčivých bylin vykupují.
Autoři knihy neměli však na mysli jen úzce pomocnou funkci knihy. Chtěli dát dětským čtenářům základní poučení o našich rostlinách vůbec a v neposlední řadě i soubor krásných obrázků.
Malíř Otto Ušák je jedním z českých malířů, kteří v mánesovské tradicí zobrazovali dokonale realisticky a při tom s nepopiratelnou uměleckostí svět české flory. Každá Ušákova stránka v této knize je opravdu uměleckým dílem. Kniha jako celek je i barevným atlasem naší květeny. Vždyť 115 bylin neznamená jen soubor léčivek, ale i soubor základních představitelů naší flory.
Petrbokovy texty se nezabývají jen popisem rostlin a návodem ke sběru i k sušení, ale upozorňují i na nejzajímavější stránky starého lidového lékařství, vypořádávají se s pověrami, s předsudky i s dávno překonanými názory, vysvětlují dnešní význam sbírání léčivek a upozorňují na nutnost ochrany rostlin vzácných i na nutnost umělého pěstování léčivek, především právě těch vzácných a přísně chráněných. Autor textu nezapomíná také upozorňovat na rostliny jedovaté, které sice pro úplnost uvádí, ale jejichž sběr dětem nedoporučuje.
Zajímavý text i krásné obrazy musí přivést dětské čtenáře i k tomu, že se začnou o naše rostliny zajímat mnohem víc, že jim tato publikace už stačit nebude, že se pokusí hledat širší a hlubší poučení i jinde. A i kdyby nic jiného tato kniha nevyvolala, i kdyby splnila jen tento ze svých úkolů, i pak nebyla vydána marně.