HOVSEPHJAN, RUBEN
FARBA RADOSTI
(Vordan karmir)
Slovenský spisovateľ, Bratislava, 1986
edícia Nová sovietska tvorba
preklad a doslov Oľga Rovenská
ilustrácie Martin Činovský
1. vydanie, 4.000 výtlačkov
literatúra arménska, beletria, román
160 s., slovenčina
tvrdá väzba s prebalom
stav: veľmi dobrý
PREDANÉ
*kocev**belx*
Pri čítaní prózy arménskeho spisovateľa Rubena Hovsephjana Farba radosti sa nám vynoria pred očami bohaté, ale smutné dejiny Arménov.
Dej románu Farba radosti sa začína aj končí v ten istý deň, keď sa dedo Levon vybral na slaniská, aby podľa starého rukopisu, ktorý objavil, našiel vzácneho živočícha -červca nopálového. Kedysi sa z neho vyrábalo purpurové farbivo. No za tento jediný deň stihneme prostredníctvom spomienok prejsť celým životom Levona Simonjana, človeka s neľahkou životnou cestou, ktorý na nej stratil veľa, ale nestratil pritom svoju krásnu ľudskú dušu a optimizmus. V jeho osude a osude jeho blízkych sú vlastne zhrnuté osudy Arménska a Arméncov od konca minulého storočia po súčasnosť. Autorov zmysel pre skratku vytvára ilúziu rozsiahleho románu.
Hovsephjan je výborný rozprávač, má zmysel pre humor, ktorý mu pomáha vidieť aj slabosti a smiešne stránky svojich hrdinov, takže ani pri opise najtragickejších udalostí neupadá do sentimentalizmu. Jeho román nám priblíži ešte vždy pomerne málo známu arménsku literatúru a priblíži nám aj sympatický malý národ s veľmi starou kultúrou.
RUBEN HOVSEPHJAN (1939) je pôvodným povolaním geológ. Neskôr pracoval ako novinár a scenárista. Debutoval knižkou Hľadania (1965). Výber z jeho doterajšej prozaickej tvorby vyšiel pod názvom Najteplejšia krajina (1983).