PSIE SRDCE A INÉ
(Sobačie serdce, Rokovyje jajca, Diavoliada)
Smena, Bratislava. 1990
edícia Štafeta
preklad Dušan Slobodník, Magda Takáčová
doslov Ivan Slimák
prebal Karol Felix, Ľubica Štuková
1. vydanie, 7.000 výtlačkov
ISBN 80-221-0090-0
literatúra ruská, beletria, román
222 s., slovenčina
tvrdá väzba s prebalom
stav: dobrý, pečiatky v knihe, prebal ošúchaný
PREDANÉ
*trsos**belx*
„Fantastika, zakorenená vo všednej realite, rýchle striedanie obrazov vo filme... “, tak charakterizuje ranú Bulgakovovu prózu Jevgenij Zamiatin, A skutočne, všetky tri ponúkané krátke prózy Psie srdce, Osudné vajcia, Diaboliáda z polovice dvadsiatych rokov sú akýmsi „tvorivým laboratóriom“, overovanie, príprava postupov neskorších diel, ako aj samostatnou literárnou hodnotou, príťažlivosťou originálnych, autentických, zväčša satirických svedectiev o dobe a ľuďoch v nej. Renesancia záujmu o Bulgakova je nesmierne pozitívnym javom. Zoznamovanie sa s najvýznamnejšími tvorcami ruskej sovietskej literatúry, s ich bohatým dielom, je najbezpečnejšia cesta, ako si uvedomiť rozlohy tejto literatúry, ako pochopiť jej estetickú, etickú, filozofickú závažnosť.
Michail Bulgakov patrí k najzaujímavejším osobnostiam literatúry 20. storočia. Jeho originálne dielo je syntézou mytológie a grotesky, prenikavej satiry i svojskej filozofie umelca obdareného nezvyčajnou obrazotvornosťou. Všetky tri novely patria neoddeliteľne do Bulgakovovho dedičstva, sú výrazom jeho neopakovateľného nadania. Bulgakov sa v nich usiluje o satirické zobrazenie skutočnosti; jeho satira je útočná, nechcel len štekliť - vypaľuje. Bulgakovovi nejde o absolutizáciu, ale o paródiu, výsmech, o reakciu na základné rozpory porevolučnej spoločnosti a jej deformácie.
V literatúre sa našťastie skôr či neskôr ustanovuje reálna hierarchia hodnôt, a preto sa i Bulgakovova tvorba dočkala uznania.