KÉDROS, ADNRÉ
LOĎ V MESTE
Práca, Bratislava,
edícia Dobrá próza
preklad Bohumil Repík
ilustrácia a obálka Vincent Hložník
1. vydanie, 5.500 výtlačkov
beletria, román, literatúra francúzska
196 s., slovenčina
tvrdá väzba s prebalom
stav: dobrý, pečiatky v knihe a na prebale, prebal ošúchaný
PREDANÉ
*gopal4**belx*
Inžinier Kirie Christo už od svojho šiesteho roku sníval len o lodiach, ale kapitalistická spoločnosť prinútila ho vyhotovovať len podradné náčrtky. Lež on sa s tým neuspokojil. Prenajal si uprostred mesta opustenú kováčsku dielňu a tu začal stavať loď. Robotníci pracovali nie za mzdu, lež za podiely, pracovali oduševneno a svedomite, veď pracovali pre seba. —
Konštrukcia geniálneho inžiniera sa skvele podarila, a jednako priviedla do záhuby jeho a jeho pomocníkov. Inžinier Kirie Christo nevedel, že v kapitalistickom spoločenskom zriadení nemožno pracovať socialistickými spôsobmi — to bola jeho tragédia.
„Veľmi zavčasu prišiel, ” povedal komunista Vasilij, jedna z ústredných postáv románu, peknej a obetavej súdružke Aspasii, keď mu priniesla balík do väzenia. „Je to muž zajtrajška. Veľa utrpenia, veľa krvi to ešte bude stáť, kým urobíme cestu jeho geniálnosti. ”
Spisovateľ v diele s presvedčivou silou dokáže, že po správnej ceste kráčajú len komunistickí robotníci, sústavne bojujúci za prevzatie politickej moci. Aj ich ešte postihne veľa zlého, ale ich utrpenie a smrť nebudú bez ovocia a úžitku. Oni položia základy slobody a šťastnej tvorivej práce pre budúcich inžinierov Kirie Christa.
V profile gréckeho prístavného mesta, ktoré nám spisovateľ predstaví, nájdeme vo veži zo slonovej kosti básnika a jeho syna, blahovoľného, ale zmäkčilého meštiackeho šuhaja, ktorý sa od Aspasie podozvedá o nových ideách, ale zarazí sa v boji. Vidíme tu defilovať chamtivého veľkokapitalistu, skrblivého malomeštiaka, nemilosrdného policajného dôstojníka a jeho pomocníkov; ale sľub budúcnosti cítime len v čistých očiach robotníkov, v ich prirodzenej šľachetnosti a obetavosti.
Spisovateľ, ktorého grécka monarchofašistická vláda prinútila odísť do exilu, publikáciami a prednáškami bojuje za šťastnejšiu budúcnosť, za trvalý mier a ozajstnú demokraciu.