DOKTOR JESENIUS
Mladé letá, Bratislava, 1976
ilustrácie František Šesták
prebal Ľubomír Krátky
doslov Jozef Polišenský
3. vydanie, 10.000 výtlačkov
66-078-76
životopisy, román, beletria, literatúra slovenská
402 s., slovenčina
tvrdá väzba s prebalom, veľký formát
stav: dobrý
*sampa*bels*
Samo meno hrdinu Zúbkovho románu nehovorí dnešnému čitateľovi veľa — pár skromných dát, ktorými ho predstavujú náučné slovníky či dejiny literatúry a medicíny, podrobnejší či menej podrobný výpočet a rozbor jeho diel. Obraz i osud učenca a človeka skrytý je súčasníkovi hradbou troch storočí. A predsa je to meno, ktoré preblesklo aj k nám a pripomína, že šlo o nevšedného vedca i bojovníka.
Stáva sa, je rovnaký záujem vzbudzuje o osobnost prísna historická veda i literárne umenie a každé svojím spôsobom odkrýva neznámu tvár, náhľady na ľudský osud. Jesenius je jednou z takýchto postáv.
Vratislavský rodák, uhorský zeman a rytier, lekár-vedec, na svoju dobu priebojný, vstrebávajúci do seba pokrokového ducha univerzity v Padova, Wittenbergu i Prahe, jeden z významných ľudí, ktorý mal možnosť zblízka vidieť Prahu ako stredisko novodobého prúdenia vo vedách i umení, pravda i s tápaniami a omylmi, i Prahu ako sídlo dvora Rudolfa II., stal sa základným kameňom pre umeleckú fikciu o období mimoriadne rušnom v dejinách českého kráľovstva i Uhorska, navyše, že bol postavou, ktorá svojím pôsobením a postojom stala sa ohnivkom spájajúcim alebo aspoň približujúcim osudy oboch našich národov. Stal sa Zúbkovi vďačným sprievodcom prvými dvoma desaťročiami 17. storočia v Čechách i na Slovensku v románe, ktorý spätne hľadá správne črty Jeseniovej podoby.
Nie každý detail románu, ako je to pri umeleckom diele prirodzené, opiera sa o prísnu literu histórie. Strhne však čitateľov záujem, pretože je poctivým úsilím vyhmatať v historickej postave jej ľudskú podstatu.
A tam, kde nestačili možnosti spisovateľa, pomôže slovo historika podložené faktami a v krátkom doslove Zostrí Jeseniov obraz.