ŽIVOT A DÍLO ANTONÍNA DVOŘÁKA 3
1891-1896
Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, Praha, 1956
obálka Milan Hegar
2. doplnené vydanie (1. v SNKLHU), 3.000 výtlačkov
životopisy, umenie, hudba,
336 s., čb fot., čeština
tvrdá väzba s prebalom, veľký formát
stav: veľmi dobrý, pečiatky v knihe,
2,50 €
*agisa*hud*
Naše dvořákovská literatura není sice rozvětvena, ale má zato ucelené monumentální dílo, zpracovávající Dvořákův tvůrčí odkaz v plném rozsahu: Je to hudebně vědecké dílo Dvořákova životopisce Otakara Šourka, který studiu Dvořákovy hudby zasvětil celý svůj život. Jemu vděčíme za objevy a výklad četných Dvořákových skladeb, považovaných dříve za nezvěstné, i za správné opusové řazení, v němž různými zásahy nakladatelů vládl značný zmatek. Velká populárisační práce O. Šourka v nesčetných časopisech vrcholí v několika knihách rozborů (Dvořákovy symfonie, Dvořákovy skladby komorní, Dvořákovy skladby orchestrální), po nichž musí sáhnout každý, kdo se chce blíže seznámit s Dvořákovou hudbou.
Základní synthetickou prací o Dvořákově životě a díle je však velká čtyřsvazková monografie, která dosahuje již třetího vydání. Její první díl, značně rozšířený a autorem přepracovaný, vyšel v jubilejním roce 50. výročí úmrtí Ant. Dvořáka.
Třetí díl pojednává o skladatelově pedagogickém působení na pražské konservatoři a líčí nám období pro Dvořáka skladatelsky i osobně velmi důležité.
Tři léta pedagogické i skladatelské práce, která Dvořák prožil v New Yorku, obohatila jej novými poznatky. Díla, která tu vytvořil, nezávisle již na přání a nátlaku nakladatelů, náleží právem k nejlepším.
Svým poměrem k lidové hudbě americké a demokratičností, kterou osvědčil při vyučování černošských žáků, ukázal do značné míry správnou cestu i umělcům Ameriky.