Vitajte v mojom antikvariáte!

Chcete mať prehľad o najnovších prírastkoch? Zadajte svoju e-mailovú adresu do kolónky "Prírastky kníh na e-mail" v ľavom stĺpci a na váš e-mail príde maximálne jedna správa denne.

Alebo sa staňte členom stránky na Facebooku.
https://www.facebook.com/groups/ripakovantikvariat/
Vyberte si to, čo je Vašej duši najbližšie.

Ak sa Vám niečo zapáči, napíšte mi na
riporipo@gmail.com
Postup bude nasledujúci :

a.) uveďte tituly, o ktoré máte záujem
b.) uveďte Vašu adresu, prípadne telefón
c.) skontrolujem dostupnosť kníh a následne vám pošlem pokyny na platbu vopred. Na dobierku, po zlých skúsenostiach, neposielam.
d.) Dáte mi avízo o zrealizovaní platby.
e.) Po obdržaní platby na môj účet vám knihy do troch dní posielam

Jednoduché, však? )

ANTIKVÁRIUM (magyarul)

Ha Magyarországról van, és bármelyik könyv érdekelné, kérjük írjon a riporipo@gmail.com címre. A könyvek küldhetök postán. Ha átutazóban van Kassán, a megrendelt könyveket személyesen is átveheti.

pondelok 27. júna 2022

VALENTA, PAVEL - ELEKTRICKÉ A ELEKTRONICKÉ PŘÍSTROJE V CHEMICKÉ LABORATOŘI

VALENTA, PAVEL

ELEKTRICKÉ A ELEKTRONICKÉ PŘÍSTROJE V CHEMICKÉ LABORATOŘI

SNTL, Praha, 1961
edícia Moderní metody v chemické laboratoři (4)
prebal Stanislav Odvárko
1. vydanie, 2.200 výtlačkov 

veda, chémia
320 s., čeština

tvrdá väzba s prebalom
stav: dobrý, pečiatky v knihe

3,90 €

*bib23*vat-che*

RNDr. Pavel Valenta, kandidát chemických věd, je vedeckým pracovníkem Polarografického ústavu ČSAV, kde pracuje v oboru oscilografické polarografie. Vysokoškolská studia dokončil v roce 1951 na katedře fyzikálni chemie Přírodovědecké fakulty University Karlovy disertační prací z oboru polarografie u akademika J. Heyrovského, nositele Nobelovy ceny. Ačkoliv autor je svým zaměřením fyzikální chemik, osvojil si soukromým studiem potřebné znalosti z elektrotechniky, takže se od roku 1952 zabývá též konstrukcí nových přístrojů pro polarografii. Na jeden z nich mu byl udělen čs. patent. V roce 1958 působil jako informátor o polarografických přístrojích vystavených v čs. národním pavilonu a v mezinárodním pavilonu vědy na Světové výstavě v Bruselu.

Autor má tedy předpoklady pro to, aby jeho výklad o elektrických a elektronických přístrojích byl srozumitelný pro chemiky.

Kniha je prístupným a uceleným výkladem fyzikálních principů a vlastností elektrických a elektronických přístrojů používaných v chemické laboratoři.

V prvních dvou kapitolách objasňuje základní elektrotechnické veličiny a vlastnosti stejnosměrných i střídavých elektrických obvodů, které je třeba znát pro další výklad. V následujících dvou kapitolách podrobně popisuje elektrické a elektronické součásti přístrojů a jejich vlastnosti. Ukazuje přitom rozdíl mezi ideálním prvkem a skutečnou součástí, který je důležitý při jejich použití v elektrických přístrojích. Pátá kapitola je věnována čidlům, která jsou zařazena na vstupu měřicích a regulačních přístrojů a umožňuji měřit fyzikální a fyzikálně chemické veličiny elektrickými metodami. V šesté kapitole je uveden přehled elektrochemických a síťových zdrojů stejnosměrného i střídavého napětí.

Vlastní přístroje jsou rozděleny do tří skupin, a to na jednoduché měřicí a registrační přístroje elektrických i neelektrických veličin, popisovaných v kapitole sedmé a osmé, na přístroje elektronkové, jimž jsou věnovány devátá a desátá kapitola, a na přístroje používané k dálkovému měření a regulaci, o nichž je pojednáno v kapitole jedenácté.

Výklad je podán přístupně, s použitím minimálních matematických znalostí, takže jej snadno pochopí čtenář, který má základní znalosti z fyziky a chemie.

Kniha je doplněna stručným dodatkem o nejdůležitějších bezpečnostních opatřeních, četnými obrázky, diagramy a tabulkami a přehledem domácí i zahraniční literatury.