SKLENÁŘ, KAREL
PAMÁTKY PRAVĚKU NA ÚZEMÍ ČSSR
Orbis, Praha, 1974
edícia Pyramida - Encyklopedie
obálka Jiří Rathouský
1. vydanie, 18.000 výtlačkov
11-021-74
história, archeológia
356 s., čb fot., čeština
tvrdá väzba s prebalom, veľký formát
stav: veľmi dobrý, pečiatky v knihe, bez prebalu
predané
*trsos*his*
Jestliže v naší populárně vědecké literatuře o archeologii doposud chyběla publikace věnovaná především jednotlivým nalezištím a vylíčení toho, co na nich bylo nalezeno, zaplňuje nyní tuto mezeru knížka, kterou máte před sebou. Je to vlastně jakýsi průvodce po pravěkém Československu - místopis památek naší nejstarší minulosti zasazených do historického rámce a sledu, daného nejnovějšimi poznatky naší prehistorické vědy. Slovníkově uspořádaný text provádí čtenáře po mnoha desítkách pravěkých či raně historických pohřebišť, osad či hradišť, po místech, kde pravěcí obyvatelé našich zemí žili a pracovali, kde pohřbívali své zemřelé, vykonávali kultovní obřady či ukryli kdysi své poklady. Samozřejmě je to jen výběr nejdůležitějších a nejzajímavějších archeologických nalezišť, jichž jsou jinak u nás tisíce.
Srozumitelným způsobem předvádí kniha nejprve obecné rysy našeho pravěkého vývoje - vývoj člověka a jeho kultury, vývoj hospodářství a sídlení, národnostní proměny obyvatelstva až do příchodu Slovanu. Těžištěm obsahu je osmnáct kapitol věnovaných různým obdobím pravěku a rané doby dějinné od objevení se prvních lidí ve starší době kamenné až po dobu říše Velkomoravské. Každá z kapitol uvádí nejprve stručně do problematiky určitého období a nastiňuje vývoj lidské společnosti a kultury v daném období na území našeho dnešního státu. Pak následuje líčení výsledku archeologických výzkumu na nejzajímavějších nalezištích z tohoto období. Závěrečná kapitola dovádí výklad ke vzniku raně středověkých států. Četné fotografické i kreslené ilustrace předvádějí množství archeologických nálezu i rekonstrukcí pravěkých obydlí, opevnění, bohatých hrobek či obřadních míst pravěkého náboženství, především z novějších výzkumů. Také mapy, provázející každou kapitolu, umožňují lepší orientaci po najvýznamnejších nalezištích.
Ten, kdo si tuto knížku přečte, seznámí se v kostce se současným pohledem naší archeologické vědy na pravěk a počátky československých dějin. Hlavně však pozná, jaké bohatství památek skrývala a dosud skrývá naše země, jaká je povaha těchto památek, o čem dovedou vyprávět a jak je důležité je zachraňovat.
OBSAH
Předmluva 5
Úvod. Prof. dr. J. Neústupný, DrSc., Nejstarší dějiny Československa 7
1. První stopy lidské kultury 23
2. Lovci a sběrači potravy 34
3. První zemědělci na našem území 57
4. Nové vlivy z jihovýchodu 76
5. Vznik patriarchálni společnosti 87
6. Před počátkem doby bronzové 100
7. První rozvoj výroby kovu 109
8. Lid mohylových pohřebišť 128
9. Lid hornodunajských popelnicových hrobů 148
10. Lid lužických popelnicových polí 163
11. Počátky středoevropských Keltů 181
12. Od válečných družin k prvním městům 204
13. Etnické pohyby v severní části Karpatské kotliny 224
14. Římské impérium překračuje Dunaj 237
15. Germánské kmeny na našem území 247
16. Počátky slovanského osídlení 271
17. Velká Morava na cestě k feudalismu 289
18. Slovanské kmeny v Čechách 309
Doslov. Dr. R. Turek, DrSc., Cestou ke středověkému státu 322
Doporučeni k další četbě 332
Zkratky časopisů 336
Malý slovník výrazů a pojmů 338
Kde hledat pravěké nálezy? 347
Rejstřík nalezišť 345