Vitajte v mojom antikvariáte!

Chcete mať prehľad o najnovších prírastkoch? Zadajte svoju e-mailovú adresu do kolónky "Prírastky kníh na e-mail" v ľavom stĺpci a na váš e-mail príde maximálne jedna správa denne.

Alebo sa staňte členom stránky na Facebooku.
https://www.facebook.com/groups/ripakovantikvariat/
Vyberte si to, čo je Vašej duši najbližšie.

Ak sa Vám niečo zapáči, napíšte mi na
riporipo@gmail.com
Postup bude nasledujúci :

a.) uveďte tituly, o ktoré máte záujem
b.) uveďte Vašu adresu, prípadne telefón
c.) skontrolujem dostupnosť kníh a následne vám pošlem pokyny na platbu vopred. Na dobierku, po zlých skúsenostiach, neposielam.
d.) Dáte mi avízo o zrealizovaní platby.
e.) Po obdržaní platby na môj účet vám knihy do troch dní posielam

Jednoduché, však? )

ANTIKVÁRIUM (magyarul)

Ha Magyarországról van, és bármelyik könyv érdekelné, kérjük írjon a riporipo@gmail.com címre. A könyvek küldhetök postán. Ha átutazóban van Kassán, a megrendelt könyveket személyesen is átveheti.

sobota 9. januára 2021

HORVÁTH, IVAN - DOM S DVOMA AMORMI

HORVÁTH, IVAN

DOM S DVOMA AMORMI

Tatran, Bratislava, 1973
edícia Hviezdoslavova knižnica (219)
zostavil a doslov Karol Rosenbaum
prebal Emil Bačík
1. vydanie, 5.000 výtlačkov
61-382-73

literatúra slovenská, beletria, poviedky
324 s., slovenčina

tvrdá väzba s prebalom
stav: dobrý, neautorské venovanie

0,90 €

*hroda**bels*

Ivan Horváth (1904 — 1960) — patrí k tým autorom, ktorých právom možno nazvať zložitými umeleckými osobnosťami. Vysokú umeleckú kultúru, rozhľadenosť po svetovej literatúre, úsilie o novú podobu našej literatúry, ako aj umeleckú osobitosť, ktorou sa odlíšil nielen od staršej literárnej generácie, ale aj od svojich generačných druhov, skúmateľ i orientovaný čitateľ zaregistruje už pri prvom dotyku s dielom Ivana Horvátha.

Horváthova próza, ako väčšina próz mladej, nastupujúcej generácie, chcela zdôrazniť predovšetkým osud indivídua, jeho citový život, preto si všímala konflikty vyplývajúce z jeho sily alebo slabosti. Bol to obrat od osudov národa k osudom jednotlivca. Ivan Horváth je súčasťou tohto literárneho smerovania od celku k indivíduu. Nadto ide v jeho próze o vlastný prínos, o nový prístup k realite človeka, o umelecky nový prístup, o lyrizmus, ktorý nespočíval v naturalizme slovenskej lyrickej prózy tridsiatych rokov (Ondrejov, Chrobák, Figuli, Švantner), ale vychádzal z pozorovania človeka, jeho vnútorných emócií, za ktorými sa autor ponáral do svojich postáv, prípadne ich vyvolával v ich predstavách...

Človek Horváthovej prózy včleňuje sa do spoločnosti, žije v nej, prichádza so svojím vkladom ľudských vlastností a odchádza z nej, pretože je v nej zraňovaný; no odísť mimo ľudský priestor nemôže; vracia sa k prírode, k spomienkam na mladosť alebo sa rozhoduje vykonať zdanlivo oslobodzujúci skutok, ktorým sa vykupuje od rozličných závislostí. Horváthov človek je determinovaný, a to tým, že nemôže prekonať sám seba, že sa nemôže oslobodiť od seba samého. Aj keď sa zdanlivo jeho postavy vymykajú z presného spoločenského zatriedenia, poskytujú mnoho podnetov pre poznávanie človeka, a to ani nie natoľko ľudských vlastností (tie neraz vynikajúco predstavili kritickí realisti) ako skôr ľudských situácií, položení, stavov...

Aj keď sú v Horváthových prózach drastické situácie, aj keď jeho postavy konajú neraz iba podľa diktátu svojej vášne, aj keď ani jedna z nich neprednáša nijaké umravňujúce prejavy, predsa len spisovateľovo dielo je hlboko humánne. Táto humánnosť spočíva v schopnosti odlíšiť jednotlivé situácie človeka, odkryť sily, ktoré vplývajú na jeho rozhodnutie, predstaviť konflikty na rovine psychicko-morálnej. A hoci niet v Horváthových prózach nijakých proklamovaných istôt, hoci sa vôbec nepokúsil o vytvorenie typov, hoci neheroizoval, je Horváthovo umenie ľudsky veľmi pozitívne, lebo preniká do stavov skrytých i skrývaných, lebo predstavuje človeka a jeho vnútorný svet, necháva ho prejsť mnohými skúškami, v ktorých si Horváthove postavy musia zmerať sily samy so sebou a so svetom, ktorý ich obkľučuje.

(Z knihy Karola Rosenhauma: Podobizeň Ivana Horvátha, Bratislava 1967. )