JEVTUŠENKO, JEVGENIJ
FUKU!
(Fuku!)
Lidové nakladatelství, Praha, 1988
edícia Proudy
preklad Helena Franková
prebal Karel Haloun, Pavel Hrach
2. vydanie, 15.000 výtlačkov
26-016-88
beletria, poézia, literatúra ruská
110 s., čeština
tvrdá väzba s prebalom
stav: dobrý
PREDANÉ
*home**poe*
V krátké době již podruhé vychází česky Jevtušenkova poéma Fuku!, která se stala jednou z prvních předzvěstí přestavby a demokratizace života sovětské společnosti.
Fuku! je životním dílem známého sovětského básníka Jevgenije Jevtušenka. Verši i prózou píše Jevtušenko svůj deník z cest po světě a vlasti. Putujeme s básníkem po Severní a Jižní Americe, Španělsku, Benátkách, Moskvě minulé i současné, smutně proslulé Kolymě... Poéma je obrazem naší chaotické a rozporuplné doby, v níž vedle sebe mohou existovat Pinochet a Che Guevara, mučírny a šťastné domovy, ostnaté dráty i neviditelné nitky lidskosti, spojující světadíly, země a národy. Básník se utkává se zlem, nepřítelem mnohem silnějším, vyzbrojen slovy spletenými do veršů, podobně jako američtí domorodci, které Kolumbus objevil pro Evropu a kterým přinesl otroctví, násilí a smrt, proti němu bojovali slovem Fuku!, synonymem zla.
Jevgenij Jevtušenko (nar. 1933) patří k nejzajímavějším sovětským básníkům současné doby. Píše od začátku padesátých let, proslulosti (ne vždy jednoznačné) dosáhl především poémami, které začal psát v šedesátých letech: Bratská vodní elektrárna, Pod kůží sochy Svobody, Kazaňská univerzita, Sníh v Tokiu, Holub v Santiagu, Matka a neutronová bomba. Jevtusenko se také věnuje próze (jeho prozaickou prvotinu Jahodový ráj vydalo Lidové nakladatelství v roce 1985) a filmu (v režijním debutu Škola synů se vrací ke svému dětství).