ARNAU, FRANK
PRAMEN VĚČNÉHO MLÁDÍ
Od nápoje lásky k hormonům
(Vom Liebestrank zu den Hormonen)
Orbis, Praha, 1977
edícia Stopy, fakta, svědectví
1. vydanie, 25.000 výtlačkov
zdravie, staroba,
176 s., čeština
hmotnosť: 177 g
mäkká väzba
stav: výborný, nepoužívaná
0,60 €
Kto bol FRANK ARNAU? (ger.)
*095*
Frank Arnau, německy píšící pokrokový novinář, publicista a spisovatel, se narodil v Ženevě r. 1894 (zemřel r. 1976). Po první světové válce působil jako žurnalista v Německu. Pro svůj otevřený protifašistický odpor, vyjádřený zejména v knize „Hnědý mor" (1933), musel po Hitlerově nástupu k moci uprchnout do jižní Ameriky. Roku 1955 se znovu vrátil do Mnichova. I tentokrát však upadl brzy v nemilost, protože jako znalec práv a kriminality odhaloval podvody západoněmecké justice. Nakonec se roku 1970 odstěhoval do Švýcarska. Za svého života publikoval kromě novinových a časopiseckých statí asi 100 knih, pro něž si vybíral aktuální témata, zejména z oblasti politiky, kriminalistiky, umění a kulturních dějin. Jeho knihy, z nichž nejznámější se řadí k literatuře faktu, jsou překládány do mnoha jazyků a získaly si značný okruh čtenářů i v Československu. Roku 1968 udělila berlínská Humboldtova univerzita Arnauovi jako ocenění jeho celoživotního díla pro pokrok a mír čestný doktorát práv.
Arnauova kniha „Pramen věčného mládí" je literárním zpracováním široce pojatého kulturně historického pohledu na vývoj názorů na „omlazení", na věčnou touhu člověka zůstat mladým, uchovat si sexuální aktivitu a dožít se vyššího věku. Tímto pojetím se vědomě liší od odborných vědeckých pojednání o problémech stárnutí a stáří. Není to tedy stroze věcný pohled lékaře odborníka, ale barvité vyprávění zasvěceného publicisty a spisovatele, který od starověkých mágů přes středověké alchymisty až k dnešní lékařské vědě sleduje lidské úsilí o nalezení „elixíru" života a mládí ve dvou liniích: iracionální, magické a alchymistické, končící ve slepé uličce, a empirické, vedoucí k dnešnímu vědeckému poznání, na němž Jsou založeny moderní gerontologie a geriatrie, studující procesy stárnutí a patologické příznaky stáří komplexně, nikoli již jen ve vztahu k sexuální složce.
Právě pro tento široký pohled, zahrnující lidskou zkušenost téměř tří tisíciletí, si Arnauovu knihu se zájmem přečtou také naši čtenáři. Při četbě zejména posledních kapitol si jistě uvědomí, že kniha vyšla v kapitalistickém světě a věrně se v ní odráží komerční ráz kapitalistického zdravotnictví, jehož honba za ziskem je v ostrém kontrastu s humanismem zdravotnictví socialistického, kde o vhodnosti léků poskytovaných bezplatně rozhoduje lékař.