SIMON, RÓBERT
A KORÁN VILÁGA
Helikon, Budapest, 1987
ISBN 963-207-830-6
edícia Prométheusz könyvek (17)
45.000 výtlačkov
náboženská literatúra, náboženstvo, náboženstvá východné, islam, literatúra staroveká
560 s., maďarčina, 11 fareb. obr.,
hmotnosť: 654 g
tvrdá väzba, papierový prebal
stav: výborný, nepoužívaná
1,60 € DAROVANÉ (*bagbe*)
Čo je to KORÁN?
*092*
A világvallások egyike az iszlám. „Kinyilatkoztatott" vallás, amelyet az i. sz. 6. században élt Mohamed fogalmazott meg és kezdett hirdetni. E vallási tanítások lényegét tartalmazza a Korán, az iszlám alapkönyve. A qur'an szó maga 'hirdetés'-t, 'recitálás'-t jelent: a Korán mintegy címével utal a vallás legalapvetőbb sajátosságára, az Allahtól kapott tanítások közvetítésére, értelmezésére, terjesztésére - mindezek eszköze és végrehajtója a próféta, Mohamed.
Mohamed történeti személy volt. Foglalkozására nézve eredetileg kereskedő. Kortársaihoz képest művelt és gondolkodó elme, aki felismerte, hogy milyen hatalmas erő rejlik a széttagolt arab törzsek egyesítésében, azonos ideológiához kötésében. Az iszlámközösség kialakítása, társadalmi és magánéletének szabályozása - ami végső fokon a politikai hatalomgyakorlással szembeni hegemón szerepet biztosította - a Koránra és a prófétai hagyományra épült.
A Korán ily módon nemcsak vallástörténeti dokumentum, hanem értékes történeti, gazdaság- és politikatörténeti forrás, amelynek tanulmányozása egyszerre segít laikus olvasót és tudós kutatót az iszlám világ és az arab kultúra jobb megértéséhez.
Az európai kultúra érdeklődése a Korán iránt régi keletű. A középkor leghíresebb gondolkodóit, theológusait éppúgy foglalkoztatta, mint nagy költőit, például Dantét. A francia és német felvilágosodás nagy alakjai viszont - Voltaire-től Goethéig - már a természeti vallás legtisztább megvalósulását látták benne. Az újabb kor kutatói pedig vallástörténeti összefüggései mellett mind több figyelmet fordítanak a Koránra, úgy is mint közösség- és társadalomszervező transzcendentális világlátásra és társadalomintegráló rendszerre.
Az első teljes, eredetiből készült magyar Korán-fordítás Simon Róbert tudós és ihletett munkája. Ő írta a kötetnyi kommentárt és a Korán világában eligazító magvas, érdekfeszítő tanulmányt is.