MATYÁŠ SANDORF I., II.
Nový hrabě Monte Christo
(Mathias Sandorf)
Albatros, Praha, 1981
edícia Podivuhodné cesty (18)
preklad Zdeněk Hobzík
ilustrácie L. Bennet
doslov Ondřej Neff
2. vydanie v Albatrose, 80.000 výtlačkov
13-761-81
beletria, román, literatúra francúzska, dobrodružné
220 s. + 240 s., čeština
tvrdá väzba s prebalom, veľký formát
stav: dobrý, prebal po krajoch mierne ošúchaný
5,00 €
*pralm*
Matyáš Sandorf (Nový hrabě Monte Christo) zaujíma mezi Vernovými příběhy jedno z předních míst.
Verne, autor dobrodružných a vědeckofantastických románů, se nijak nevyhýbal palčivým otázkám společenského života a v mnoha svých knihách se přímo dotýká současných politických událostí. Je přirozené, že i národně osvobozenecký boj Maďarů proti nenáviděnému rakouskému útlaku vzbudil jeho zájem a že mu poskytl námět pro dobrodružný román.
V rakouském přístavním městě Terstu připravili Matyáš Sandorf, Ladislav Zathmar a Štěpán Báthory všechno k odboji. Nikdo netušil, že pod zdánlivě klidnou hladinou vře revoluce. Chystaný převrat maďarských vlastenců je však přece jen prozrazen a vůdcové zatčeni a odsouzeni k smrti: pouze jediný z nich se po krkolomném útěku z věže istrijského hradu Pazinu zachrání a od té chvíle žije jedinou myšlenkou na spravedlivou pomstu.
Jako vždy u Verna vyznačují se neobyčejná dobrodružství jeho hrdinů četnými neblahými náhodami, které hned na začátku zabrání Sandorfovým druhům Zathmarovi a Bathorymu v útěku a provázejí dlouho i hlavního hrdinu. A nebyl by to ani Verne, kdyby vedle poutavého příběhu nevložil do románu nevtíravě množství všemožných poznatků. Známá i odlehlá místa středomorského pobřeží od Terstu přes Kalábrii do Ceuty, od Monaka přes Korsiku do Tunisu ožívají tu s cestopisnou přesností a přímo jako na filmovém plátně.