OČOVSKÝ, ŠTEFAN
KOTLINY SLOVENSKA
Erpo, Bratislava, 1982
obálka František Šubín
5.000 výtlačkov
90-017-82
geografia
181 s., čb fot., slovenčina
tvrdá väzba s prebalom, veľký formát
stav: dobrý, 1 pečiatkav knihe
predané
*sospo*geo*
Rozmanitá podoba krajiny Slovenska a neustály vzrast účasti obyvateľov na cestovnom ruchu prispieva k zvyšovaniu záujmu rôznych kruhov čitateľov o turistickú, sprievodcovskú a vlastivednú literatúru. Turistickí sprievodcovia, ktorí v knižnej podobe vyšli najskôr iba o najpríťažlivejších oblastiach Československa, dnes poskytujú informácie o všetkých jeho kútoch. Informácie zhrnuté v týchto neodlučných sprievodcoch pri cestách po našej vlasti sú stále vyhľadávanejšie a čoraz špecifickejšie. Mení sa výber oblastí, spôsob podania textu, jeho interpretácia a rozsah tak, aby sa uspokojili záujmy koníčkárov i tých, ktorí chcú „všetko vidieť a všade byť." Aj preto sa paleta žánrov turistickej a vlastivednej literatúry mimoriadne rozrástla. Takmer rovnako rýchlo rastie aj rozptyl informácií o rôznych územných celkoch a lokalitách. Po zámkoch a hradoch, chránených územiach a národných parkoch, rekreačných strediskách a pohoriach, sa začali opisovať tiež iné súbory historických dokumentov a prírodných celkov.
Naša kniha sa zaraďuje do radu podobných vlastivedne orientovaných publikácií. Ponúkame v nej čitateľom populárne spracované informácie o 24 najvýraznejších slovenských kotlinách a zníženinách obklopených pohoriami. Snažili sme sa skĺbiť základné údaje o prírode, histórii, hospodárstve a osídlení častí Slovenska, ktoré síce nie sú objektami najväčšieho záujmu turistov, ale cez ktoré všetci prechádzajú na ceste za krásami slovenských hôr. Naša kniha je voľným rozprávaním o charakteristických črtách prírody, najvýznamnejších historických objektoch, mestách i dedinách slovenských kotlín. Upozorňuje aj na obrovské pozitívne zmeny, ktoré postihli život ich obyvateľov po februári 1948 a prispeli k vytvoreniu nového obrazu kotlinovej krajiny Slovenska.
Na záver chceme poďakovať za spoluprácu na tejto knihe dr. Františkovi Podhorskému, CSc. a Gabriele Vargovej, ktorí významne prispeli k odbornému a technickému spracovaniu rukopisu.