ZA POKLADMI SIBÍRSKEJ ZEME
Mladé letá, Bratislava, 1963
edícia Šírym svetom
ilustrácie Osvald A. Klepper
1. vydanie, 4.000 výtlačkov
66-062-63
geografia, cestopis
228 s., čb fot., slovenčina
tvrdá väzba s prebalom, veľký formát
stav: dobrý, pečiatky v knihe
5,00 €
*erima*geo*
Rozprávkové sú bohatstvá nekonečných sibírskych priestorov, ktorými nás vedie táto kniha od severokazašských celín cez močaristú Barabu, novosibírske polia a jabloňové sady, veľrieky a horstvá, cez nové moria, slávny Bajkal, jakutskú tajgu a zabajkalské stepi až k pobrežiu studeného Ochotského mora na sovietskom Ďalekom východe, odkiaľ sa drsná tundra rozbieha do snežnej Čukotky. Ale poklady sibírskej zeme — hory celinnej pšenice, energia veľtokov, rudy, nafta, drevo, zlato, diamanty, sľuda, stáda jemnovlnných oviec, ryby, kožušinová zver nepreniknuteľných pralesov — nenúkajú sa človeku na strieborných podnosoch. Za tým všetkým stojí človek, ktorého práca, sťažená drsnými podmienkami sibírskych končín, je často popretkávaná a spestrená mnohými dobrodružstvami a veselými epizódami.
Autor knihy, ktorý vyše štyri roky pracoval v Sovietskom sväze ako zpravodajca Pravdy, dobre pozná sovietskych ľudí a zoznamuje nás s nimi v každodennej práci, v hrdinskom zápase pri pretváraní prírody a dobývaní pokladov, slúžiacich celej spoločnosti. Na svojich cestách, merajúcich vyše 40 000 kilometrov, stretáva sa s robotníkmi, kolchozníkmi, s pracovníkmi sovchozov, s hľadačmi diamantov, zlatokopmi i geológmi, s rybármi, pastiermi, lovcami i staviteľmi priehrad a nových miest, s letcami i umelcami, aby nám priblížil aj to najcennejšie bohatstvo dnešnej Sibíri — sovietskeho človeka.
Cestopisné reportáže, vhodne doplnené fotografiami z rôznych končín východných oblastí Sovietskeho sväzu, pútavou formou ukazujú veľké premeny, ktoré sa odohrali a odohrávajú v niekdajšej krajine vyhnanstva a katorgy.