V ZEMI KDE ROSTE PEPŘ
(Tam gdzie pieprz rośnie)
Nakladatelství politické literatury, Praha, 1963
edícia Racek (15)
preklad Anetta Balajková
obálka N. Papoušková
1. vydanie, 13.000 výtlačkov
25-134-63
geografia, cestopis
248 s., čb fot., čeština
tvrdá väzba s prebalom, veľký formát
stav: dobrý, pečiatky v knihe
PREDANÉ
*erima*
Dvaatřicetiletý Wieslaw Górnicki v současné době stálý dopisovatel Polské tiskové agentury při OSN v New Yorku, patři k nejúspěšnějším současným polským publicistům. Původním povoláním letecký technik brzy zaměnil techniku za novinářský obor, kde se specializoval na zahraniční tématiku a měl možnost procestovat téměř celý svět.
Kniha "V zemi, kde roste pepř", která byla odměněna I. cenou Polského klubu mezinárodních publicistů pro rok 1962, je výsledkem jeho důkladného poznání Indonésie. Na rajské ostrovy tohoto archipelu nejel proto, aby tu objevoval romantiku, ale aby dal průchod svému profesionálnímu instinktu, který ho nutí "objevovat všude protiklady, vidět vždy jen to, co se příčí vžitým představám". A tak na Sulawesi (bývalém Celebesu) jde s umíněností "zuřivého reportéra“ po stopách vzbouřenců, aby přišel na kloub, kdo za nimi stojí. Na Molukách, bývalých ostrovech Koření, shledává, že již dávno nejsou doménou koření, ale zato se čtenář dozví mnoho zajímavostí o perlách. Ostrov Bali jej inspiruje k „encyklopedickému" zpracování zvláštností tamního života. Na Kalimantanu objevuje, že velký naftový koncern, který zůstal v rukou Holanďanů, používá na "rovníkové úrovni" stejných metod jako kdekoli na Západě. A v kapitole o Jávě, hlavním a nejlidnatějším z ostrovů Indonésie, se autor dává vést svými postřehy o politickém a hospodářském životě země, která po třech stech letech koloniálního útisku buduje svou budoucnost.
Reportáže Górnického jsou psány bez pověr a iluzí, se značnou dávkou originality a s inteligentním humorem. Přílohu tvoří 50 fotografií.