AQUINÓI, SZENT TAMÁS
(Sv. Tomáš Akvinský)
A LÉTEZŐRŐL ÉS A LÉNYEGRŐL
Helikon, Budapest,
edícia Harmonia Mundi Könyvek
ISBN 963-208-039-4
filozofia, literatúra stredoveká, náboženstvo, kresťanstvo,
172 s., maďarčina
hmotnosť: 350 g
tvrdá väzba, papierový prebal
stav: výborný, nepoužívaná
2,90 € DAROVANÉ
*R04*
Kto bol TOMÁŠ AKVINSKÝ?
Aquinói Szent Tamás a skolasztika virágkorának legnagyobb hatású gondolkodója volt. Monumentális életművét a nagy gótikus katedrálisokhoz szokás hasonlítani. A ráció eszközeivel foglalta világos, áttekinthető rendszerbe a mindenséget, annak anyagi és spirituális szféráit egyaránt. Fogalmi pontosságával és árnyaltságával, lépésről lépésre haladva közelébe jutott „amaz örökös Erőnek, amely” - mint. Dante írja a Paradicsom első énekében - „a jelzett Rendnek célja s orma”.
A kötetben olvasható írások Aquinói Szent Tamás filozófiai rendszeréről adnak széles körű, ugyanakkor tömör áttekintést. A létezőről és a lényegről című traktátus Tamás metafizikájának, A természet princípiumairól pedig természetfilozófiájának öszszefoglalását nyújtja. Az elemek vegy üléséről című kis írás az előző két traktátusban kifejtett elvek alkalmazására szolgáltat konkrét példát egy természetfilozófiai probléma megoldásában. Végezetül, a Summa Theologiae szemelvényei, amelyek Isten létezéséről, lényegéről és megismerhetőségéről szólnak, részben Tamás lét- és ismeretelméletének teológiai alkalmazását illusztrálják, részben a skolasztika gondolkodói módszerét mutatják be. Kiima Gyula nagy felkészültséggel írott bevezető tanulmánya a modem filozófia logikai-szemantikai eszköztárával járja végig Tamás filozófiájának problémakörét, s így mintegy hidat épít a skolasztika fogalmai és a mai olvasó fogalmi készlete között.
A szerzőről:
Aquinói Szent Tamás (1227-1274) előbb Nápolyban, majd, miután belépett a dominikánus rendbe, Albertus Magnus tanítványaként Kölnben és Párizsban végezte filozófiai és teológiai stúdiumait. Nagy szintézisén, a Summa Theólogiae-n kívül (amelyen 1265-től csaknem haláláig dolgozott) számos kommentárt s más rövidebb és hosszabb lélegzetű művet írt. Munkásságának jelentős része volt abban, hogy a középkori európai gondolkodás Arisztotelész örökségét össze tudta egyeztetni a Szentírással és a hittételekkel. Művének nagyszerűsége, tudásának sokoldalúsága miatt az utókortól a Doctor Angelicus (Angyali Tanító) nevet kapta. 1323-ban szentté avatták.
A fordítóról:
Kiima Gyula 1956-ban született. A budapesti egyetem filozófia-esztétika szakát végezte el, 1982-ben. Doktori disszertációját a középkori logika formális eszközökkel történő rekonstrukciójáról írta. Jelenleg az MTA Filozófiai Intézetének tudományos munkatársa. Angol nyelvű tanulmánykötete Ars Artium címmel jelent meg, magyar nyelvű tanulmányai a Világosságban és a Magyar Filozófiai Szemlében láttak napvilágot.