Vitajte v mojom antikvariáte!

Chcete mať prehľad o najnovších prírastkoch? Zadajte svoju e-mailovú adresu do kolónky "Prírastky kníh na e-mail" v ľavom stĺpci a na váš e-mail príde maximálne jedna správa denne.

Alebo sa staňte členom stránky na Facebooku.
https://www.facebook.com/groups/ripakovantikvariat/
Vyberte si to, čo je Vašej duši najbližšie.

Ak sa Vám niečo zapáči, napíšte mi na
riporipo@gmail.com
Postup bude nasledujúci :

a.) uveďte tituly, o ktoré máte záujem
b.) uveďte Vašu adresu, prípadne telefón
c.) skontrolujem dostupnosť kníh a následne vám pošlem pokyny na platbu vopred. Na dobierku, po zlých skúsenostiach, neposielam.
d.) Dáte mi avízo o zrealizovaní platby.
e.) Po obdržaní platby na môj účet vám knihy do troch dní posielam

Jednoduché, však? )

ANTIKVÁRIUM (magyarul)

Ha Magyarországról van, és bármelyik könyv érdekelné, kérjük írjon a riporipo@gmail.com címre. A könyvek küldhetök postán. Ha átutazóban van Kassán, a megrendelt könyveket személyesen is átveheti.

štvrtok 17. mája 2012

VANDENBERG, PHILIPP - TAJOMSTVO VEŠTIARNÍ

VANDENBERG, PHILIPP

TAJOMSTVO VEŠTIARNÍ
Archeológovia dešifrujú najlepšie stráženú záhadu antiky
(Das Geheimnis der Orakel)

Obzor, Bratislava, 1983
edícia Periskop
1. vydanie, 20.000 výtlačkov

literatúra faktu, archeológia, antika, dejiny
324 s., slovenčina, čb a fareb. obr.
hmotnosť: 527 g

tvrdá väzba, papierový prebal
stav: výborný, nepoužívaná

1,00 € PREDANÉ!

Kto bol PHILIPP VANDENBERG? (ger.)
*083*


Archeológovia prichádzajú. Nemí svedkovia veľkej doby. Po stopách bájoslovných veštiarní. Záhada Pýtiinej trojnožky. Delfy — antická CIA. Zlatá baňa psychoanalýzy. Hviezdy vešteckého cechu. Sybilské knihy. Päť funkcií veštiarní. Herodotos naletel. Apolón a morálka. Aj bohovia sú podkupní.

Alexandrovo meno je natoľko spojené s Amónovou veštiarňou ako nijaké iné, a naopak, ani jednu veštiareň nespájali s iným menom tak ako Amónovu veštiareň s Alexandrovým. Pritom sa dnes zdá isté, že Alexandrov nie celkom bezpečný výlet do Líbyjskej púšte — vojvodca naň vynaložil šesť týždňov — nebol plánovaným podujatím, lež skrsol zo spontánneho nápadu. Alexander, ktorému filozof Aristoteles od trinásteho roku vštepoval lásku k helenizmu, bol hlboko veriaci človek. Veštby hrali v jeho živote závažnú úlohu, a to od jeho narodenia, ba dokonca už pred jeho splodením. Na trón nastúpil po otcovom zavraždení roku 355 pred n. I. ako dvadsaťročný. Výslovne si vytýčil za cieľ nastoliť v politicky rozdrobenom Grécku hegemóniu a dobyť perzskú veľríšu. Pretože bol dieťaťom šťasteny, mal priam nárok na úspechy. Kým vytiahol proti Peržanom, zašiel osobne do Delf. Apolón ho mal posilniť v bojovom odhodlaní. Lež Alexander prišiel do veštiarne práve v deň, keď sa neveštilo; dal sa teda spýtať Pýtie, či nemôže urobiť výnimku, lebo sa ponáhľa. Pýtia Macedóncovu žiadosť odmietla, stanovené termíny veštenia sú vraj posvätným zákonom. Nato Alexander vtrhol do domu veštkyne a násilím ju odvliekol k veštiarni. „Si nezdolný, synu!" zvolala vydesená Pýtia. To Alexandrovi stačilo. Poďakoval sa jej, teatrálne veštenie ho už nezaujímalo. Bola to typická reakcia horkokrvného mladíka. Pripomína inú udalosť, ktorá sa odohrala trochu neskôr, tiež v súvislosti s veštbou. A Alexander v pravom zmysle slova preslávil ďalšie