BAKTAY, ERVIN
KŐRÖSI CSOMA ISTVÁN
Gondolat, Budapest, 1984
ISBN 963-281-438-X
3. vydanie
životopisy, Ázia, orientalistika, buddhizmus
360 s., maďarčina
hmotnosť: 446 g
tvrdá väzba
stav: vynikajúci, nepoužívaná
1,10 € DAROVANÉ
Kto bol ERVIN BAKTAY ? (hun.)
Viete, že SÁNDOR KŐRÖSI CSOMA ovládal 17 cudzích jazykov, že je zakladateľom tibetológie a že v Bagdade žil u Slováka Antona Swobodu ? (eng.)
*072* 2ks kontrola 21/3/2016
"Vegyetek példát hazánk nagyjai és gazdagjai egy árva fiún és legyetek hű magyarok tettel, nem puszta szóval, áldozati készséggel és nem olcsó fitogtatással" - írta Kőrösi Csoma Sándor emlékezetére Széchenyi István, akit megihletett a nagy magyar tudós önfeláldozó élete. Kőrösi Csoma Sándor társtalan jelenség nemcsak a magyar, hanem a nemzetközi tudomány történetében is. Alig több mint harmincévesen egy délibáb nyomán indult el keleti útjára, hogy felkutassa a magyarság őshazáját. Eredeti célját ugyan nem érte el, de fáradozása mégsem volt hiábavaló: ő volt az első európai, akinek sikerült behatolni a tibeti kultúra ismeretlen világába. Csoma nagy műveivel, Tibeti-Angol Szótárával és Tibeti Nyelvtanával egy teljesen új tudományág, a tibeti filológia alapjait rakta le.
Baktay Ervin, aki 1928-ban maga is jórészt végigjárta Kőrösi Csoma útját, úgy kalauzol végig bennünket ennek a különös és lenyűgöző életnek az állomásain, hogy a végén szinte magunk előtt látjuk a „keleti nyelvtudomány alapvető nagyságát".