OD REALIZMU K IRACIONALIZMU
Zo súčasnej západnej filozofie
Vydavateľstvo politickej literatúry, Bratislava, 1966
prebal Milan Spál
1. vydanie, 1.000 výtlačkov
73-043-66
filozofia
397 s., slovenčina
tvrdá väzba s prebalom
stav: veľmi dobrý, prebal po krajoch ošúchaný
PREDANÉ
*fateo*fil*
J. Bodnár je známy nášmu filozofickému čitateľovi zo zdarilej práce O súčasnej filozofii v USA (1956) - vyšla aj v ruskom preklade - a z viacerých statí, ktoré uverejňoval časopisecky v Otázkach marxistickej filozofie, Kultúrnom živote, Predvoji a i. Pri prehľade tejto publikačnej činnosti nie je ťažké vystopovať, že ťažisko Bodnárovho štúdia tvorí súčasná filozofia na Západe.
Za posledných desať rokov vyšli u nás viaceré práce, ktorých ťažisko bolo v kritike buržoáznej filozofie. Tieto práce splnili svoju úlohu snáď v tom zmysle, že pomohli čitateľovi pri základnej orientácii. A aj keď napriek tomu pociťujeme stály nedostatok serióznych marxistických rozborov a kníh, je to predovšetkým preto, že v doterajšej kritike prevládal globálny pohľad, že vôbec prevládala kritika: chýbal diferencovaný prístup k jednotlivým smerom, nehovoriac už o jednotlivých autoroch.
J. Bodnár pristupuje k téme citlivejšie; vie rozlíšiť pokrokové, progresívne črty od reakčných, životaschopné, ktoré sa môžu vyvíjať, od mŕtvych, ktoré už pri svojom zrode sú odsúdené na zánik.
O knihe, ktorú má čitateľ v rukách, možno predovšetkým povedať, že je prehľadná a syntetická. Je to jedna z prvých prác (ak nie prvá) tohto druhu u nás. Aj keď je to práca základného charakteru, nemožno o nej povedať, že vyčerpáva celú problematiku jednotlivých smerov a ich reprezentantov. Takú úlohu si J. Bodnár ani nekládol. Zvolil si iný postup, ktorý mu umožnil vystihnúť celkovú tendenciu vo vývine jednotlivých smerov v západnej filozofii. Toto mu umožnilo zaujímavo a veľmi dobre vystihnúť viaceré časti a jednotlivých autorov, ako napr. v určitom zmysle slova objavovanie pre nášho čitateľa A. N. Whiteheada, B. Russella, N. O. Losského a i. Práca J. Bodnára sa vyznačuje ešte ďalšou zaujímavou črtou: v každej kapitole, v každej vete cítime autora, s ktorým môžeme súhlasiť, prijímať jeho názor, ale aj polemizovať a nesúhlasiť. Je to kniha, v ktorej sa medzi autorom a čitateľom môže vyvíjať plodný dialóg.