POPRAVIŠTĚ
(Placha)
Lidové nakladatelství, Praha, 1989
edícia Proudy
preklad Dagmar Šlampová
doslov Lav Anninskij
prebal Karel Haloun, Pavel Hrach
2. vydanie, 40.000 výtlačkov
26-020-89
beletria, román, literatúra kirgizská
320 s., čeština
tvrdá väzba s prebalom
stav: dobrý
0,90 €
*priva*belx-kirg*
Čingiz Ajtmatov (nar. 1928) je v současnosti jedním z nejznámějších a nejpřekládanějších sovětských autorů. Jeho prvním literárním úspěchem byla již v roce 1958 novela Džamila.
I následující novelistická tvorba upoutala čtenáře svými výraznými postavami i závažným morálním poselstvím.
Zajistila autorovi širokou popularitu a byla přeložena do mnoha jazyků. Nejnovější soubor Ajtmatovových novel vyšel česky v roce 1987.
Možnosti uměleckého zachycení skutečnosti rozšířil Ajtmatov použitím fantaskních prvků a starých lidových legend a mýtů prolínajících se s realistickým příběhem. To je typické zvláště pro velké romány, které se staly pilíři sovětské literatury 80. let. Již v prvním z nich, který vyšel pod názvem Stanice Bouřná (Den delší než století), 1981, varuje autor před ztrátou vnitřní morálky člověka a před zanedbáváním historického vědomí v dnešním světě.
Ještě naléhavěji zaznívají odvěké a zároveň překvapivě aktuální morální problémy v románu Popraviště, 1986. Toto zatím poslední Ajtmatovovo dílo se stalo předmětem mnoha diskusí a polemik. Čingiz Ajtmatov vystupuje v poslední době stále častěji jako organizátor společenského dění. V roce 1986 byl iniciátorem mezinárodního shromáždění, takzvaného Issykkulského fóra, které vyzvalo řadu význačných osobností světové vědy a kultury ke společným úvahám o globálních problémech současného lidstva.