DLHO A ŠŤASTNE
(Dlugo i szcześliwe)
Pravda, Bratislava, 1974
edícia Členská knižnica Pravda
prebal Karol Rosmány
1. vydanie
75-078-74
beletria, román, literatúra poľská
348 s., slovenčina
tvrdá väzba s prebalom
stav: dobrý
NEDOSTUPNÁ
*kocan3*belx-pol*
Román Dlho a šťastne je návratom Jerzyho Broszkiewicza k próze po desaťročnej prestávke, v ktorej sa venoval takmer výlučne divadelnej tvorbe.
Vo svojom románe zobrazuje osud človeka, ktorého životopis je spätý s veľkými historickými udalosťami nášho storočia. Obe veľké vojny, občianska vojna v Španielsku na obranu republiky, sociálno-politické premeny v Poľsku po roku 1944 — to sú v kocke udalosti určujúce tento životopis. Poľský národ obzvlášť dramaticky prežíval spomínané historické udalosti. Hrdina románu je človek neobyčajne aktívny — vždy ochotný zúčastniť sa hocako ostrého sociálneho či vojnového konfliktu, je všade tam, kde sa bojuje za slobodu a morálne hodnoty, a tak sa stáva stelesnením človeka, ktorý odchádza do sveta hľadať pravdu. Najprv jeho účasť v Pilsudského vojsku — Čo pre hrdinu značilo účasť v boji za nezávislosť poľského štátu — potom, po ideologickom rozčarovaní, jeho účasť v politickom boji ľavicových strán. Neskoršie sa životné cesty hrdinu zamotávajú, no všade, kam ho osud zavial, hľadá ten istý ideál. Práca ošetrovateľa v africkom leprozóriu, boj na španielskych barikádach, účasť v boji proti Hitlerovi v roku 1939, služba v anglických konvojoch v rokoch druhej svetovej vojny — také sú hlavné etapy jeho života, často až neuveriteľné, no ukazujúce dramatičnosť a veľkosť doby.
Zmyslom románu je ukázal problémy človeka prenasledovaného životom, v zážitkoch ktorého je všetko, čo človeku život môže priniesť: neúspechy, utrpenie i víťazstvá, dobrodružstvá so šťastným koncom, súhra okolnosti, ktoré vytrhajú hrdinu zo dna biedy na široký priestor pokojného života, aby od neho vzápätí opäť žiadali odriekanie a obete. No autorovi ide o niečo iné: Ján Lach, hrdina románu, je do istej miery „každým z nás“, je človekom, takým „ako my všetci", ktorý musí nielen všetko prežil a pretrpieť, ale aj premýšľať o všetkom tom, čím nás dejiny nášho storočia tak hojne zasypali. Až keď hrdina prešiel ohňom a vodou, stáva sa konečnou jeho ideovo-morálna voľba, miesto v krajine budujúcej socializmus, v radoch komunistov. Všetky dobrodružstvá a dramatické situácie sú svojho druhu dokumentárnym materiálom a zážitky Jána Lacha majú v spisovateľovej interpretácii vyšší zmysel. Navzdory všetkým útrapám, príkoriam, chybám a omylom hrdina na sklonku života dospieva k presvedčeniu, že žil dlho a šťastne, pretože dal svojmu životu zmysel.