utorok 18. októbra 2022

TRIFOLIUM SANITATIS MEDICUM

TRIFOLIUM SANITATIS MEDICUM
aneb O zdraví zpráva lekárska

Tatran, Bratislava, 1987
edícia Pamäti a dokumenty (55)
doslov Marie Majtánová
prebal a ilustrácie Miroslav Cipár
1. vydanie, 10.000 výtlačkov

história, zdravie
136 s., slovenčina 

tvrdá väzba s prebalom
stav: veľmi dobrý

PREDANÉ

*svama2*zdr*

Mestské lekárne oddávna (rozsiahlejšie vari od 16. storočia) mali svoje prevažne latinské receptáre, v ktorých sa uplatňovali aj liečivé rastlinné výťažky.

Široké vrstvy obyvateľstva poznali liečivé byliny a tento druh liekov im bol najdostupnejší. Preto mohol odborný a pritom v reči ľudu spracovaný spis o liečení vykonať veľa užitočného v oblasti zdravotníctva. Autor tohto zdravotného spisu - pravdepodobne oravský župný lekárnik Heill - odvoláva sa na nedostatok zdravotníckej literatúry v slovenskom jazyku a svojou prácou chce prispieť k dobru národa slovenského, obývajúceho predovšetkým Oravu. Liečivé byliny preto uvádza a označuje prevažne krajovými názvami, aby bol „traktatik“ zrozumiteľný a na úžitok najmä pospolitému ľudu. Svoju zdravovedu rozdelil na tri hlavné časti.

Po príhovore k čitateľovi venuje v prvej časti pozornosť detským chorobám a ich liečeniu alebo predchádzaniu ich výskytu. V druhej časti sa zaoberá ženskými chorobami a spôsobmi ich liečenia a napokon v tretej časti uvádza všeobecne sa vyskytujúce „spoločné“ choroby a ochorenia, na ktoré radí prevenciu, lieky a postupy liečenia. K všetkým uvádzaným chorobám pripája recepty liekov i spôsob liečenia. Spis je teda receptárom aj návodom na domácu liečbu, autor je v ňom lekárnikom a zároveň i lekárom.

Trifolium je dielko zaujímavé, poučné aj zábavné, čiže čitateľsky príťažlivé. Akiste zaujme čitateľa či už s odbornými záujmami alebo prakticky zameraného na liečivosť bylín. V súčasnosti sa totiž storako ubolení opäť vraciame s dôverou a nádejou k liečivej sile prírodných liekov - k bylinkám.