FAJKY
Tatran, Bratislava, 1984
edícia Knižnica priateľov výtvarného umenia (34)
fotografie Mikuláš Červeňanský
prebal Milan Veselý
1. vydanie, 4.500 výtlačkov
61-563-84
umenie, remeslá, história, zberateľstvo
192 s., far. a čb fot., slovenčina
tvrdá väzba s prebalom
stav: veľmi dobrý
PREDANÉ
*regi4*ume*
V minulosti jestvovalo veľa remesiel, ktoré dnes poznáme iba z literatúry. Mnohé zanikli, keď ich funkciu prevzala strojová veľkovýroba, iné stratili význam, keď klesol záujem o predmety, ktoré vyrábali. K takmer úplne zaniknutým remeslám patrí aj fajkárstvo. Rapídny úbytok fajčiarov fajky spôsobila výroba cigár a cigariet. Fajky ostali spomienkou na minulé storočia a stali sa predmetom zberateľského záujmu. Mnohé sa nachádzajú v súkromných zbierkach, podaktoré patria ku vzácnym exemplárom múzeí.
Výroba fajok prekvitala v 16. až 19. storočí. Súvisela s privezením tabaku a prvých zámorských fajok do Európy čoskoro po Kolumbusovom objavení Ameriky. Fajčenie rýchlo zachvátilo celý starý kontinent. Fajčili a šnupali muži, ženy aj deti. Verilo sa v liečivú moc tabaku. Preto sa v Európe ujal aj ako poľnohospodárska plodina.
Pozornosť autorov publikácie sa nesústreďuje na technologický postup výroby fajok, ale na umelecké a remeselné spracovanie materiálov, z ktorých sa vyrábali - dreva, hliny, morskej peny, porcelánu. Aj pomerne bezvýznamný predmet ako fajka sa v rukách ľudových umelcov, návrhárov manufaktúr a drobných remeselníkov stal nositeľom umeleckej tvorivosti.
Z nápadov a zručnosti výrobcov vyšla galéria malých diel, ktoré sa na prvý pohľad zdajú nezaujímavé a banálne. Pozorným skúmaním a výberom sa však aj na fajkách podarí odhaliť veľmi zaujímavé detaily.
Autori publikácie sa pokúsili o reprezentatívny výber zo zbierok Slovenského národného múzea a zo súkromných zbierok, aby širšej verejnosti priblížili aspoň časť materiálu, ktorý sa na Slovensku zachoval a v múzeách sa bežne nevystavuje. Popri fajkách si knižka všíma aj ostatné fajčiarske potreby a dopĺňa ju krátka a stručná história používania tabaku v Európe.