SPIŠ
Osveta, Martin, 1978
predslov Ivan Chalupecký
prebal Zdeněk Rossman
2. vydanie, 19.000 výtlačkov
70-005-78
publikácie obrázkové, geografia, monografie, história, umenie
216 s., čba a far. fot., slovenčina
tvrdá väzba s prebalom, veľmi veľký formát
Spiš je nové obrazové dielo od nestora našich umeleckých fotografov, nadšeného obdivovateľa prírody Slovenska, jeho folklóru i umenia — profesora Karola Plicku.
Spiš, ktorý sa rozprestiera v severovýchodnej časti Slovenska — okolo Vysokých Tatier, je viac ako len prekrásna krajina. Je klenotnicou pamiatok. Málokde na svete sa zachovalo na takej malej ploche toľko vzácností ako tu. Ich umelecká úroveň prevyšuje európsky priemer. Najbohatšou pokladnicou pamiatok je historické centrum Spiša — Levoča. Mestečko s typickou radnicou, renesančnými arkádovými dvormi s romantickými zákutiami. Významný je najmä chrám sv. Jakuba s najvyšším gotickým oltárom na svete a s ďalšími oltármi a sochami z 15. a 16. storočia.
Spiš však nie je len Levoča, Kežmarok a Spišská Kapitula. Sem patrí aj nesmierne bohatstvo prírodných krás — skoro celé Vysoké Tatry, Belanské Tatry s kvapľovou jaskyňou, lesnatá Magura s rázovitými obcami i nezlomným goralským obyvateľstvom. Medzi ňou a zväčša poľskými Pieninami leží čarovná oáza ticha a pokoja — Červený Kláštor. Medzi najkrajšie časti spišskej prírody však patrí územie ležiace juhozápadne od Spišskej Novej Vsi — pre svoju krásu a svojráz nazvané Slovenským rajom. Všetky tieto krásy — prírodné i vytvorené — môžeme obdivovať vlastnými očami. Môžeme ich však obdivovať aj tak, ako ich predkladá táto kniha. Tak ako ich videlo citlivé oko profesora Karola Plicku. Veríme, že tento pohľad nám odkryje a nevtieravo priblíži mnoho krás, okolo ktorých dosiaľ slepo chodíme.
Spiš je bohatstvom svojich motívov kniha objavná pre turistu, vedca, umelca, pre každého, kto má rád svoju domovinu. Je chválospevom našej vlasti a bude vzácnym darom nielen pre nás doma, ale aj pre našich krajanov v cudzine.
Publikácia, ktorú graficky upravil Zdeněk Rossmann, má 232 strán, z toho 175 celostránkových obrazov čiernobielych a 15 farebných, so šesťjazyčnými textami.