nedeľa 13. marca 2022

KAPITALIZMUS NA SKLONKU 20. STOROČIA

KAPITALIZMUS NA SKLONKU 20. STOROČIA
(Kapitalizm na ischode stoletija)

Pravda, Bratislava, 1988
prebal Vlasta Hollá
1. vydanie, 3.000 výtlačkov
075-050-88

politika
544 s., slovenčina

tvrdá väzba s prebalom
stav: dobrý, pečiatky v knihe

PREDANÉ

*barpe*polit*

Autormi tejto publikácie sú poprední sovietski vedeckí pracovníci z oblasti politickej ekonómie, medzinárodných vzťahov a ďalších spoločenských vied, ktorí pôsobia v Ústave svetovej ekonomiky a medzinárodných vzťahov AV ZSSR. Väčšina z nich má za sebou rozsiahlu vedeckú publikačnú činnosť, a to nielen v ZSSR, ale aj v zahraničí vrátane ČSSR.

Storočie, v ktorom žijeme, je obdobím veľkých sociálnych premien, revolúcií a vojen, obdobím búrlivého vedecko-technického rozvoja. Je to storočie vzniku a rozvoja nového spoločenského zriadenia — socializmu a zároveň storočie všeobecnej a prehlbujúcej sa krízy kapitalizmu a rozpadu koloniálnej sústavy. Autori si preto vytýčili cieľ rozobrať ekonomickú, politickú, sociálnu i vojenskú problematiku súčasného kapitalizmu, jeho problémy a protirečenia a ukázať jeho neschopnosť ich riešiť. Skúmajú kapitalizmus v širších súvislostiach, ktoré dovoľujú výstižnejšie, plastickejšie zobraziť jeho súčasnú podobu. Celkový prístup a cieľ práce objasňujú v úvodnej časti nazvanej Nové reality a budúcnosť ľudstva. V jednotlivých kapitolách (celkove je ich pätnásť) netradične, zaujímavou formou analyzujú problematiku všeobecnej krízy kapitalizmu, poukazujú na „rezervy kapitalizmu", kritizujú dogmatickú tézu o stagnácii výrobných síl a vyčerpaní ekonomických možností kapitalizmu, rozoberajú súčasnú etapu vedecko-technického rozvoja na Západe a objasňujú miesto aj úlohu transnacionálnych korporácií a finančného kapitálu v kapitalistickej spoločnosti. Upozorňujú na hrozbu, ktorú pre svet znamená vznik vojensko-priemyselného komplexu na Západe, najmä v Spojených štátoch amerických. Toto zlovestné združenie je trvalým zdrojom vojnového nebezpečenstva a nástrojom utláčania národov rozvojových krajín. K nemenej zaujímavým otázkam skúmaným v publikácii patrí aj polarizácia politických síl v súčasnom svete, osudy buržoáznej demokracie, problém medzinárodnej bezpečnosti, otázky kultúry a morálky, budúcnosť civilizácie.

Autori zdôrazňujú, že pri riešení všetkých nastolených otázok má veľký význam uplatňovanie nového politického myslenia: „Nové politické myslenie — to je vedomie, zrelé myšlienky a činy ľudí, ktorí si uvedomujú vlastnú moc i to, v mene akých záujmov a cieľov a v akých formách sa má táto moc využívať a čo má priniesť. To je koniec epochy egoistických záujmov, stáročia pestovaných v rámci systému súkromného vlastníctva. “